Nové elektrické BMW CE 02 se představuje

Nové BMW CE 02 představuje nový druh vstupu ke značce BMW Motorrad. Je elektrické, oslovuje zejména mladé lidi a není to ani e-motocykl, ani e-skútr. Je to eParkourer. Je stvořený pro město a městské prostředí. Je hbitý, praktický, robustní a z hlediska designu redukovaný na to nejnutnější. Vyjadřuje volnost a lehkost, podobně jako skateboard, což se také záměrně odráží v designu jeho sedla.

„S CE 02 se u BMW Motorrad snažíme o něco nového – opět chceme být průkopníky. Díky neobvyklým proporcím a výrazné grafice představuje nový CE 02 snadno uchopitelnou a mladistvou formu jednostopé mobility. Redukovaný designový jazyk znamená lehkost a zábavu. Důraz není kladen na užitné vlastnosti, ale na emocionální přitažlivost, potěšení z jízdy a jednoduché, téměř intuitivní používání,“ vysvětluje Edgar Heinrich, vedoucí BMW Motorrad Design.

Disky kol jsou navrženy tak, aby podtrhovaly proporce. Černá jako základní barva rámu, kol, předního blatníku a trojité kapotáže v horní části a matná žulově šedá metalíza krytu motoru vytvářejí vzrušující kontrast, podobně jako je tomu u matných a lesklých povrchů. Redukovaný design zároveň nabízí spoustu prostoru pro vlastní designové úpravy. Nové BMW CE 02 se tak pro majitele stává prostředkem k vyjádření sebe sama. Realizaci vlastních designových nápadů a úpravám BMW CE 02 se meze téměř nekladou.

Ve speciální verzi HIGHLINE se nové CE 02 prezentuje extrovertním a doslova barvitým vzhledem. Díky zlatě eloxované přední vidlici a barevnému pásu s kontrastním odstínem Petrol vypadá CE 02 dynamicky a dravě, i když stojí na místě.

Výkonný pohon a dosah navržený pro reálné použití. Přídavná verze 45 km/h pro řidičské oprávnění skupiny AM. Pomoc při couvání usnadňuje manévrování.
Nové BMW CE 02 je poháněno vzduchem chlazeným synchronním elektromotorem s buzeným rotorem. Napájení zajišťují dvě vzduchem chlazené lithium-iontové baterie s provozním napětím 48 V, z nichž každá má kapacitu 1,96 kWh a lze je vyjmout pro snazší údržbu. Jezdci ve věku od 16 let mohou jezdit na verzi nového CE O2 s maximálním výkonem 11 kW (15 k), jmenovitý výkon má tato varianta přibližně 6 kW (8 k). Ve verzi s výkonem 4 kW (jmenovitý výkon 3,2 kW, jedna baterie s kapacitou 1,96 kWh) a omezením na 45 km/h splňuje nové CE 02 požadavky skupiny řidičského oprávnění AM, takže na něm mohou jezdit například v Německu jezdci od 15 let a také jezdci, kteří mají řidičský průkaz skupiny B, tedy pouze na automobil. Možnosti, kdo může jednotlivé varianty řídit, se liší podle předpisů v konkrétních zemích.

Mohlo by vás zajímat:  Unikátní česká přestavba BMW 1.8 CSL Art Bike na BMW Motorrad Days v Berlíně

Díky výkonnému elektromotoru, který generuje točivý moment 55 Nm již od rozjezdu, dokáže nové CE 02 ve verzi 11 kW rychle akcelerovat například na semaforech z 0 na 50 km/h za 3 sekundy a jeho jízda je poté velmi dynamická. Maximální rychlost 95 km/h umožňuje rychlý pohyb na rychlostních komunikacích a dojezd více než 90 km (verze 11 kW podle WMTC) umožňuje i delší městská dobrodružství.

Točivý moment se přenáší ze synchronního elektromotoru ozubeným řemenem na levé straně na vložený hřídel, od nějž pokračuje druhý řemen na pravé straně, jako sekundární převod, k hnanému zadnímu kolu. Toto promyšlené řešení přináší nejlepší možné umístění těžiště a zaručuje neutrální jízdní vlastnosti. Systém ASC (protiprokluzový systém) zajišťuje bezpečný přenos hnací síly ze zadní pneumatiky na vozovku, a to i na kluzkých površích. Funkce RSC (Recuperation Stability Control) funguje podobně jako funkce zabraňující zablokování zadního kola přílišným brzdným účinkem motoru. Tím i po rychlém puštění plynu zajistí potřebnou stabilitu stroje. Současně je k dispozici i značný prostor pro rekuperaci kinetické energie při zpomalování. Asistent pro couvání usnadňuje a zjednodušuje manévrování.

Dva jízdní režimy – Flow a Surf – jako standardní výbava, Flash jako volitelná výbava a BMW Motorrad Originální příslušenství.
Nové CE 02 je standardně vybaveno jízdními režimy Flow a Surf. První je navržen pro „plynulé proplouvání“ městským provozem s měkkou odezvou plynu a pro střední úrovně rekuperace. Mimo rušný městský provoz nabízí režim Surf zážitek z jízdy, který znají všichni surfaři: přímá odezva pohonu umožňuje dynamickou akceleraci a nulová rekuperace umožňuje maximální jízdu setrvačností.

Jízdní režim Flash je k dispozici jako další sportovní a dynamický doplněk v rámci volitelné výbavy HIGHLINE a jako BMW Motorrad Originální příslušenství. V tomto režimu poskytuje nový eParkourer od BMW Motorrad velmi citlivou, sportovní a dynamickou jízdu.

Mohlo by vás zajímat:  BMW Motorrad představuje Festival Pure & Crafted

Externí nabíječka jako standardní výbava a rychlonabíječka jako volitelná výbava a jako BMW Motorrad Originální příslušenství.
Nové BMW CE 02 se standardně dodává s externí nabíječkou s nabíjecím výkonem 0,9 kW, která umožňuje rychlé a pohodlné provádění nabíjecích procesů z běžných domácích zásuvek. S rychlonabíječkou s nabíjecím výkonem 1,5 kW, která je k dispozici v rámci volitelné výbavy HIGHLINE a jako BMW Motorrad Originální příslušenství (pouze verze 11 kW), je doplňování energie ještě rychlejší.

Přehled dob nabíjení (při 25 °C):

  Nabíječka 0,9 kW Nabíječka 1,5 kW
Verze 11 kW
0–100 % 312 min 210 min
20–80 % 168 min 102 min
Verze 4 kW
0–100 % 182 min
20–80 % 85 min

Podvozek s dvojitým trubkovým rámem, teleskopickými vidlicemi, jednostrannou kyvnou zadní vidlicí a litými koly z lehké slitiny.
Díky nízké hmotnosti pouhých 132 kg (verze 11 kW) nebo 119 kg (verze 4 kW) a nízké výšce sedla pouhých 750 mm nad zemí se nové CE 02 vyznačuje hravým ovládáním vhodným do města. Nové BMW CE 02 se spoléhá na torzně tuhý dvojitý rám z ocelových trubek. Přední kolo je vedeno hydraulicky tlumenými teleskopickými vidlicemi s průměrem trubky vidlice 37 mm, zatímco vzadu je použita tlakově odlévaná hliníková kyvná vidlice, pevně napřímo spojená s tlumičem nastavitelnou pružinou.

 

Přední kolo z lehké slitiny o rozměru 2,50×14“ a zadní kolo z lehké slitiny o rozměru 3,5×14“ s diskovou konstrukcí jsou obuté do širokých pneumatik o rozměrech 120/80-14, resp. 150/70-14. BMW CE 02 zpomalují kotoučové brzdy vpředu i vzadu, vpředu za asistence protiblokovacího systému BMW Motorrad ABS. Nastavitelné páčky umožňují přizpůsobit ergonomii osobním preferencím jezdce. Opěrky nohou umožňují jezdci dvě polohy v režimu sólo: uvolněnou na předních opěrkách nebo sportovně-dynamickou na zadních opěrkách spolujezdce.

Snadno čitelný barevný displej, nabíjecí port USB-C a chytrá řešení konektivity.
Jezdec má před sebou umístěný barevný displej zobrazující rychlost jízdy, stav nabití baterie a další informace. Nabíjecí port USB-C současně dokáže napájet chytrý telefon. Stejně jako u modelu BMW CE 04 je možné pomocí aplikace BMW Motorrad Connected na telefonu připojeném přes Bluetooth zjistit předpokládaný čas ukončení nabíjení. Ve variantě HIGHLINE je možné umístit telefon do držáku, kde pak slouží jako druhý displej. Aplikace BMW Motorrad dokáže zaznamenávat jednotlivé jízdy. Služby BMW Motorrad Connected Services (rovněž součást paketu HIGHLINE) umožňují kdykoli a odkudkoli prostřednictvím aplikace zobrazit stav nabíjení a další informace o CE 02.

Mohlo by vás zajímat:  BMW Motorrad oslavuje 100 úspěšných let. Velká jubilejní výstava v BMW Museu

Držák chytrého telefonu od společnosti SP Connect je k dispozici jako součást BMW Motorrad Originálního příslušenství nebo jako součást volitelné výbavy HIGHLINE a umožňuje bezpečné a dobře viditelné upevnění chytrého telefonu.

Pro aktualizaci informací v telefonu poskytuje volitelná výbava HIGHLINE přímé datové spojení mezi motocyklem a servery BMW (v současné době v Evropě, USA a Kanadě). Bezplatná aplikace BMW Motorrad Connected nabízí také další funkce, jako je záznam jízdy, který lze sdílet i s přáteli.

Nejdůležitější vlastnosti nového BMW CE 02:

 • Maximální výkon 11 kW (15 k), jmenovitý výkon 6 kW (8 k), točivý moment 55 Nm.
 • Varianta Performance pro řidičský průkaz AM: maximální výkon 4 kW (5 k), jmenovitý výkon 3,2 kW (4 k), točivý moment 55 Nm.
 • Ocelový rám a jednostranná zadní kyvná vidlice.
 • Vpředu teleskopické vidlice.
 • BMW Motorrad ABS (pouze přední kolo).
 • ASC (protiprokluzový systém) a RSC (zabránění zablokování zadního kola při rekuperaci).
 • Asistent couvání.
 • Dva jízdní režimy – Flow a Surf – ve standardní výbavě.
 • Třetí jízdní režim Flash je součástí volitelné výbavy HIGHLINE a je k dispozici také jako BMW Motorrad Originální příslušenství.
 • Nízká výška sedadla – pouhých 750 mm nad zemí.
 • Možnost jízdy ve dvou.
 • Keyless Ride.
 • LED světlomet se světlem pro denní svícení, směrovky.
 • 3,5″ barevný displej.
 • USB-C port.
 • Režim druhého displeje v aplikaci BMW Motorrad Connected.
 • Služby BMW Motorrad Connected Services.
 • Externí nabíječka 1500 W (standard 900 W) pro použití v domácích zásuvkách jako součást volitelné výbavy HIGHLINE nebo jako volitelné příslušenství (pro verzi 11 kW).
 • Příprava na alarm