Nové BMW S 1000 RR se představuje. Má lepší aerodynamiku, přepracovaný podvozek a další vylepšení

Supersportovní motocykl, poprvé představený v roce 2009, bude nyní k dispozici v novém provedení s přepracovaným motorem a podvozkem, vylepšenou aerodynamikou s winglety, novou zadní částí a novými asistenčními systémy.

Nový model RR je vybaven řadovým čtyřválcovým motorem, který vychází z pohonné jednotky současného modelu S 1000 RR. Maximální výkon nyní činí 154 kW (210 k) při 13 750 1/min (neplatí pro americké stroje), což je o 2 kW (3 k) více než u předchozího modelu. Maximální točivý moment 113 Nm je generován při 11 000 1/min. Navzdory zvýšení maximálního výkonu je nyní využitelný rozsah otáček nového RR výrazně širší a plnější. Maximální otáčky motoru činí 14 600 1/min. Nový motor doplňuje zkrácený sekundární převod s pastorkem se 46 namísto dřívějších 45 zubů. S cílem dosáhnout výrazně vyššího špičkového výkonu a lepšího průběhu točivého momentu v celém rozsahu otáček, který je pro supersportovní motocykly důležitou vlastností při jízdě na venkovských silnicích i pro použití na závodních tratích, byly přepracovány sací kanály. Vyznačují se tvarem převzatým z modelu M RR a jde o odlitky, na rozdíl od frézovaného výrobního postupu u M RR. Nový airbox s dvoustupňovou změnou délky sacích kanálů má kromě jiných změn kratší kanály určené pro vysoké otáčky.

Mohlo by vás zajímat:  Nejistá sezona Königa. Závodník dostal ultimátum

Protiprokluzový systém DTC s novou funkcí Slide Control využívající snímač úhlu natočení řídítek

Novinkou protiprokluzového systému DTC je funkce Slide Control, která umožňuje jezdci zvolit dva přednastavené úhly smyku pro systém kontroly trakce při akceleraci ze zatáček. Technicky je tato funkce umožněna díky snímači úhlu natočení řídítek. Až do příslušného úhlu náklonu umožňuje systém kontroly trakce při akceleraci ze zatáčky prokluz zadního kola, což umožňuje jeho smyk. Po dosažení nastavené hodnoty úhlu natočení řízení kontrola trakce zasáhne, sníží prokluz a stabilizuje motocykl. Protiprokluzový systém dává, stejně jako tomu bylo dříve, k dispozici čtyři režimy: „Rain“, „Road“, „Dynamic“ a „Race“. Volitelně jsou k dispozici režimy „Race Pro“ umožňující jemné nastavení systému pomocí tlačítek +/-. Součástí režimů „Race Pro“ je poprvé také nastavitelná funkce Wheelie (jízda po zadním kole).

Pokročilý rám „Flex Frame“ a nově navržená geometrie podvozku a odpružení

Srdcem podvozku nového RR je stále hliníkový rám, který je konstrukcí svařenou ze čtyř částí vyráběných tlakovým litím a integruje motor, jenž je stejně jako dříve nakloněn dopředu o 32 stupňů a je nosným prvkem celého stroje. S cílem vylepšit příčnou tuhost dostal hlavní rám nového RR několik otvorů v bočních oblastech. Zachována zůstala malá šířka rámu v oblasti kolen, která je přínosem pro pozici jezdce a jeho spojení se strojem.

Při vývoji podvozku nového RR byl kladen důraz také na další zvýšení jízdní přesnosti. Úhel hlavy řízení byl zmenšen o 0,5° a současně došlo k posunutí „brýlí“ tlumičů o 3 mm. Novou geometrii podvozku doprovází nejen ještě větší přesnost, ale také jasnější zpětna vazba od předního kola.

Mohlo by vás zajímat:  Kawasaki Racing Team a Elf Lubricants odhalují solární jednotku

Systém ABS Pro s novými funkcemi nastavení brzdového asistenta a funkce ABS Pro „Slick“

Nová funkce Brake Slide Assist je důležitou a velmi užitečnou inovací pro jezdce na závodních tratích. Stejně jako u nové funkce DTC Slide Control, i tento nový systém ke své činnosti využívá snímače úhlu natočení řídítek a umožňuje jezdci nastavit specifický úhel smyku pro tzv. brzdné drifty v nájezdech do zatáček. Stejně jako u modelu M RR zajišťují nyní winglety u nového RR co nejlepší kontakt předního kola se silnicí, a to zejména při akceleraci. Vytvářejí aerodynamický přítlak, a tím i dodatečné zatížení kol. Výhody spočívají v tom, že se snižuje tendence motocyklu zvedat přední kolo, je možné později brzdit a zvyšuje se stabilita v zatáčkách.

V otázkách designu je největší změnou nového provedení RR přepracovaná přední části s křidélky, ale také nová, lehčí a sportovněji vypadající zadní část. Nové RR je k dispozici ve třech barevných provedeních: černý metalický lak Blackstorm, Style Passion s nemetalickým červeným lakem Racingred a „závodní“ nemetalický bílý lak Lightwhite/BMW M.

Nejdůležitější prvky nového BMW S 1000 RR:

 • Zvýšený výkon a točivý moment: 154 kW (210 k) při 13 750 1/min a 113 Nm při 11 000 1/min.
 • Kratší sekundárního převod pro větší trakci zadního kola.
 • Pokročilý rám „Flex Frame“ s větší pružností.
 • Geometrie podvozku s novými hodnotami úhlu hlavy řízení, přesazení, závleku a rozvoru kol.
 • M podvozková sada ve standardní výbavě s nastavitelným bodem kyvného ramene a zvýšenou zadní částí.
 • Protiprokluzový systém DTC s novou funkcí Slide Control pro drifty při akceleraci pomocí snímače úhlu natočení řídítek.
 • ABS Pro s novou funkcí Brake Slide Assist využívající snímač úhlu řízení pro brzdné drifty při nájezdu do zatáčky.
 • Nastavení ABS Pro „Slick“
 • Vylepšená aerodynamika s novou přední částí, winglety, vysokým větrným štítkem a oddělenými „brýlemi“ vidlice.
 • Odlehčená baterie M ve standardní výbavě.
 • Nabíjecí port USB v zadní části.
 • Přepracovaná zadní část a kratší držák registrační značky.
 • Upravený kabelový svazek pro odstranění držáku registrační značky.
 • Kryt spojky a alternátoru v černé barvě.
 • Snadnější montáž zadního kola díky upraveným nábojům, zkoseným brzdovým destičkám a modifikovanému krytu brzd.
 • Adaptér M GPS Mouse jako součást nabídky BMW Motorrad Originálního příslušenství.
 • Nový držák GoPro jako součást nabídky BMW Motorrad Originálního příslušenství.