Nové BMW S 1000 RR bude pro rok 2019 ještě lehčí, rychlejší a obratnější

2019-bmw-s-1000-rr

„Naším fascinujícím úkolem bylo vzít předchozí model, který dlouhých deset let dominoval ve všech disciplínách, a výrazným způsobem vylepšit jeho výkonnost. Stanovili jsme si přímočaré cíle: dosáhnout o sekundu lepšího času na závodním okruhu, snížit hmotnost o více než 10 kilogram ů a usnadnit ovladatelnost motocyklu. Tyto cíle byly použity jako základ pro každé naše rozhodnutí. Výsledkem je fascinující nový motocykl, který překonává stanovené cíle a který se opět stává měřítkem pro ostatní.“ Claudio de Martino, Vehicle Technology Team Leader.

Nové BMW S 1000 RR – ještě lehčí, rychlejší a ovladatelnější

Nové BMW S 1000 RR si svou světovou premiéru odbude na výstavě EICMA 2018. Již třetí generace supersportovního motocyklu, představeného už v roce 2009, přijíždí se zcela nově vyvinutým motorem, výkonem zvýšeným o 6 kW/8 koní na 152 kW/207 koní a hmotností sníženou z 208 kg na 197 kg (193,5 kg s M paketem). Kromě zlepšených výkonů byly v případě nového RR dalšími klíčovými body o sekundu rychlejší kolo než v případě předchozího modelu, více uživatelsky přívětivý design a snaha o nabídnutí maximální ovladatelnosti a řiditelnosti. Ať už jde o jízdu v každodenním provozu, jízdu na zatáčkovitých okresních silnicích nebo na závodním okruhu, nové RR je ve všech případech excelentní. Zejména proto, že BMW Motorrad posunulo asistenční systémy, jako je kontrola trakce, regulace zvedání předního kola, ABS a asistent pro rozjezd do kopce, na zcela novou úroveň. To samé platí o LED osvětlení a velkém TFT displeji.

Nově vyvinutý motor s technologií BMW ShiftCam pro ještě vyšší zátah v nižších a středních otáčkách a vyšší výkon u omezovače

S nově vyvinutým řadovým čtyřválcem, který je nyní o 4 kilogramy lehčí než předchůdce, dosahuje RR zcela nové úrovně výkonů. Za tímto účelem nebyla pouze přepracována geometrie sacích a výfukových kanálů, ale motocykl je nyní také vybaven technologií BMW ShiftCam, což je zcela nová technologie pro motocykly BMW, která mění časování sacích ventilů a jejich zdvih. K celkově lepším výkonům přispívá také přepracované sání a nový výfukový systém, který je nyní o 1,3 kilogramu lehčí. Řiditelnost a schopnost akcelerace se opírá o v širokém spektru otáček výrazně zvýšený točivý moment.

Kompletně nový podvozek s dále vylepšenou geometrií zavěšení pro ještě preciznější jízdu a ještě lepší ovladatelnost

Také co se podvozku týká, vývojáři BMW Motorrad nenechali kámen na kameni. S cílem dosáhnout výrazného snížení hmotnosti má motor nového RR nyní výrazně větší nosnou funkci než dříve. Kromě lepší ergonomie byl požadavek při navrhování nového hlavního rámu ten, aby síly působily na strukturu motoru co možná nejkratšími cestami. Významně vyšší jízdní dynamiky bylo u nového RR dosaženo kombinací nové geometrie, optimalizovaného rozložení hmotnosti mezi kola a podstatného snížení hmotnosti. K lepšímu chování podvozku také přispívá nová kinematika zavěšení zadního kola Full Floater Pro. Celkově vzato si budou jezdci nového RR užívat zdokonalenou ovladatelnost, lepší přilnavost a ještě transparentnější zpětnou vazbu ve všech jízdních režimech, a to i na hranici dynamických schopností motocyklu. Ve zkratce: nové RR posouvá hranice v oblasti podvozku a zároveň nabízí lepší uživatelskou přívětivost a ovladatelnost. Jako součást volitelné výbavy je pro nové RR nabízena nová generace elektronicky řízeného podvozku DDC. Pro RR speciálně vyvinutý systém dynamického odpružení DDC nevyžaduje žádné kompromisy z hlediska nastavení podvozku. To proto, že kromě jiného byly použity nové ventily a nová technologie regulace.

Čtyři standardně nabízené jízdní režimy a tři další jako součást výbavy „Pro Modes“pro optimální uzpůsobení motocyklu

Pro ideální uzpůsobení různým podmínkám použití je nové RR standardně vybaveno čtyřmi jízdními režimy – „Rain“, „Road“, „Dynamic“ a „Race“. Pro ty, kteří se chtějí ještě hlouběji ponořit do světa závodních kruhů a motorsportu, jsou připraveny další tři plně nastavitelné jízdní režimy „Pro Modes“ (Race Pro 1–3). Tyto režimy umožňují individuální nastavení nejrůznějších funkcí, jakými jsou dynamická kontrola trakce DTC, ABS, kontrola zvedání předního kola, stejně jako nastavení průběhu točivého momentu a brzdění motorem tak, aby vyhovovaly schopnostem jednotlivých jezdců a jejich jízdnímu stylu. Dalšími funkcemi, které jsou součástí výbavy „Pro Modes“, je funkce Launch Control pro perfektní závodní rozjezdy a nastavitelný omezovač rychlosti Pit Lane Limiter. Ultrarychlé řazení nahoru i dolů bez použití spojky umožňuje HP Asistent řazení Pro, který je součástí standardní výbavy.

Nový šestiosý senzor pro nebývalou úroveň ovládání. Dynamická kontrola trakce DTC a kontrola zvedání předního kola DTC. ABS Pro pro vyšší bezpečnost při brždění v náklonu

Nové RR je standardně vybaveno systémem ABS Pro a dynamickou kontrolou trakce DTC. Kromě kontroly trakce systém DTC standardně zahrnuje také kontrolu zvedání předního kola – k dispozici jako součást tovární výbavy a nyní poprvé individuálně nastavitelná. Všechny regulační systémy podvozku byly upraveny pro zlepšení jejich činnosti. Zatímco zčásti integrální systémy BMW Motorrad ABS již poskytují vysoký stupeň výkonů a bezpečnosti při brzdění v přímce, ABS Pro toto vše posouvá o další kus dál a nabízí vyšší bezpečnost také při brzdění v náklonu.

Multifunkční přístrojový štít s 6,5palcovým TFT displejem pro excelentní čitelnost a maximální množství informací

Přístrojový štít nového RR je také zcela nový a je nyní ještě důsledněji navržen s ohledem na závodění. Kromě nabídky maximálního množství informací věnovali vývojáři BMW Motorrad zvláštní pozornost tomu, aby 6,5palcový TFT displej poskytoval vynikající čitelnost, a to i v náročných světelných podmínkách. Cílem bylo jezdci nabídnout individuálně uzpůsobené displeje pro nejrůznější použití. Obrazovka Pure Ride zobrazuje všechny informace potřebné pro běžný provoz, zatímco další tři obrazovky Core jsou navrženy pro použití na závodním okruhu, přičemž například otáčkoměr je zobrazen v analogové podobě (Core 1 a 2) nebo jako sloupcový graf (Core 3).

Ještě dynamičtější design s optimalizovanou ergonomií a atraktivními barvenými schématy

Nové rozvržení hlavního rámu, pojmenované jako jako Flex Frame, umožnilo vyrobit mnohem štíhlejší palivovou nádrž a kapotáž okolo sedadla pro ještě lepší držení motocyklu koleny. Navíc, optimalizovány byly také dotykové plochy a nově navržený trojúhelník mezi konci řídítek, povrchem sedáku a stupačkami zajišťuje optimální ergonomii. Mezitím kompletně nově navržená kapotáž zaručuje, že nové RR je okamžitě rozpoznatelné jako zcela nový model. To vše podporuje dynamický design se dvěma barevnými koncepty: červená Racing Red a závodní lakování Motorsport.

Přednosti nového BMW S 1000 RR:

 • O 4 kilogramy lehčí, nově vyvinutý řadový 4válec s technologií BMW ShiftCam s variabilním časováním a zdvihem sacích ventilů.
 • Vyšší výkon a točivý moment: 152 kW/207 koní při 13 500 ot./min a 113 Nm při 11 000 ot./min.
 • Nejméně 100 Nm točivého momentu od 5500 do 14 500 ot./min.
 • Lineární křivka točivého momentu: Dále vylepšená řiditelnost a ovladatelnost díky vyššímu točivému momentu v nízkých a středních otáčkách.
 • Nově vyvinutý podvozek s technologií rámu Flex Frame, motor více přebírá nosnou funkci.
 • Výrazně vylepšená ergonomie díky technologii rámu Flex Frame.
 • Vylepšená geometrie podvozku pro ještě lepší obratnost, více trakce a dokonalou zpětnou vazbu při jízdě na limitu.
 • Dále vylepšený systém dynamického odpružení DCC s novou generací ventilů jako součást volitelné výbavy.
 • Nové zavěšení zadního kola nyní váží o 300 g méně než dříve díky kinematice Full Floater Pro.
 • Snížení hmotnosti o 11 až 14,5 kg na 197 kg při plně natankované nádrži a na 193,5 kg s M paketem.
 • Nový výfukový systém váží i s předním tlumičem o přibližně 1,3 kg méně.
 • Nový šestiosý senzor.
 • Dále vylepšený standardně dodávaný systém DTC.
 • Standardně dodávaná DTC kontrola zvedání předního kola.
 • Nové standardně nabízené jízdní režimy „Rain“, „Road“, „Dynamic“ a „Race“ a „Pro Modes“ se třemi dalšími, plně nastavitelnými režimy „Race Pro 1-3“ pro optimální individuální přizpůsobení podmínkám.
 • Funkce Launch Control pro dokonalé rozjezdy je součástí výbavy „Pro Modes“.
 • Standardně dodávaný Shift Assistant Pro pro rychlé řazení na vyšší i nižší stupně bez použití spojky.
 • Kulisu řazení lze jednoduše otočit.
 • Elektronický systém pro udržování rychlosti jako dodatečná výbava.
 • Nový přístrojový štít s 6,5palcovým TFT displejem nabízí vynikající čitelnost a je vybaven obrazovkou Pure Ride a také třemi obrazovkami Core.
 • Systém osvětlení kompletně tvořený LED zdroji.
 • Směrová světla nově s funkcí „Comfort Indicator“.
 • Kompletně nově navržená kapotáž pro ještě dynamičtější styl a optimální aerodynamiku.
 • Dvě barevná provedení při uvedení na trh: červená Racing Red a barvy Motorsport.
 • Rozšířená nabídka speciálního příslušenství a dodatečného vybavení.