Nové BMW R nineT Urban G/S: Pocta klasice z 80. let minulého století + video

Když BMW Motorrad v roce 2013 představilo R nineT, bylo zřejmé, že tento roadster je mnohem více než jen další model v nabídce. Nové ¨přináší zcela nový charakter. R nineT Urban G/S přebírá geny vůbec prvního a legendárního BMW R 80 G/S z roku 1980.

Podélně umístěný dvouválcový motor boxer s přenosem výkonu spojovacím hřídelem je pro motocykly BMW již po více než 90 let charakteristický. Vzduchem chlazený boxer od BMW Motorrad okouzlí jezdce svou nezaměnitelnou a autentickou konstrukcí, bohatou zásobou točivého momentu a jedinečným hrdelním zvukem.

Jak BMW R nineT, tak i R nineT Urban G/S jsou vybaveny známým motorem boxer s chlazením vzduch/olej, který má vrtání 101 milimetrů a zdvih 73 milimetrů, což znamená objem 1170 cm³. Jeho maximální výkon je 81 kW/110 koní při 7750 ot./min a maximální točivý moment 116 Nm přichází v 6000 ot./min. Motor lze vytáčet až k 8500 ot./min.

Oba nové modely z řady motocyklů BMW Motorrad Heritage byly navrženy tak, aby splnily emisní předpisy EU4. Čtyřventilový rozvod je ovládán dvojicí vačkových hřídelí, umístěných v hlavách válců a poháněných rozvodovým řetězem (DOHC). Přenos výkonu na zadní kolo obstarává prověřená šestistupňová převodovka a pevný spojovací hnací hřídel. Výfukový systém z nerezové oceli se zadním tlumičem po levé straně je dalším prvkem, který spolu se vzduchem chlazeným motorem boxer dotváří výraz klasického motocyklu BMW ve stylu roadster i enduro.

Nové modely R nineT a R nineT Urban G/S jsou také odpovědí na požadavky motocyklových fanoušků na možnost provádět technické a vizuální modifikace, což umožňuje koncepce s prostorovým rámem z ocelových trubek. U modelu R nineT je tento model tvořen čtyřmi komponenty, stejně jako dříve: přední hlavní rám, zadní hlavní rám, odnímatelná zadní část a odnímatelný rám spolujezdce. U modelu R nineT Urban G/S rám sestává ze tří komponent: z předního a zadního rámu s integrovanou koncovou částí a z rámu spolujezdce. Komponenty rámu jsou k sobě vzájemně sešroubovány.

Mohlo by vás zajímat:  Čtvrtý ročník BMW Motorrad dnů

Stejně jako u předchozích modelů, i u nového modelu R nineT oživují moderně pojatá drátěná kola ducha starých časů. Novinka má přepracované ráfky vyrobené z lehké slitiny s černým anodizovaným povrchem, náboje z hliníkových odlitků, nerezový výplet a pneumatiky s duší. O účinné zpomalení se stejně jako dříve starají čtyřpístkové pevné třmeny spolu s pancéřovanými brzdovými hadicemi a plovoucími brzdovými kotouči o průměru 320 milimetrů. Stejně jako všechny motocykly BMW Motorrad, i nové R nineT je vybaveno standardně dodávaným ABS a jako součást tovární volitelné výbavy je nyní k dispozici rovněž systém ASC (Automatic Stability Control). Model R nineT Urban G/S je dodáván s litými koly z lehké slitiny. Nový boxer od BMW také může být objednán se sadou terénních pneumatik s hlubokým vzorkem, které podtrhují klasický styl a jsou dostupné jako součást tovární volitelné výbavy. Standardně se dodávají silniční pneumatiky. K dispozici jsou také kola s jemným drátěným výpletem.

Klasický kruhový přístroj v kombinaci se zlatě anodizovanými trubkami obrácené vidlice dává novému R nineT klasicky staromódní vzhled. Zatímco dříve přístrojový štít sestával ze dvou kruhových přístrojů, rychloměru a otáčkoměru, esteticky integrovaných v klasickém uspořádání, nová verze nyní využívá ještě působivějšího uspořádání se dvěma samostatnými přístroji.

Zatímco již předchozí R nineT skvěle podtrhovalo svůj klasický charakter kombinací metalického laku Blackstorm se stříbrnými a metalickými doplňky, nové R nineT je v tomto ohledu ještě o krok dál. Aby ladilo s komponenty, jako je rám či blok motoru, které jsou nalakované stejně jako dříve na černo, jsou nyní i kyvná vidlice Paralever a kryt pohonu zadního kola provedeny v černé.

Mohlo by vás zajímat:  KTM vstupuje do modelového roku 2024 se zbrusu novými jednoválcovými modely DUKE

BMW GS – koncept, který byl nedílnou součástí motocyklového světa po více než 35 let a stal se symbolem svobody a touhy po dobrodružství mezi fanoušky silničních i terénních motocyklů. Jedinečná kariéra modelu BMW GS začala v roce 1980 představením verze R 80 G/S.

Pohled na R nineT Urban G/S prozrazuje, že je na dosah svého předchůdce. Stejně jako před 35 lety je palivová nádrž a vysoko umístěný přední blatník v působivé nemetalické barvě Lightwhite, rovněž tak maska, jejíž design jasně vychází z motocyklů BMW G/S původní éry.

Se svou úzkou přední siluetou kombinovanou s klasickým kruhovým světlometem a maskou vyzařuje R nineT Urban G/S agilitu, dynamiku a skvělé jízdní vlastnosti v nejrůznějším terénu. Přístrojový štít harmonicky ladí s maskou čelního světlometu a sestává z rychloměru navrženého jako kruhový přístroj, směrovek a dvouřádkového LCD displeje, který zobrazuje nejdůležitější informace, jako je čas a ujetá vzdálenost.

[ngg_images source=“galleries“ container_ids=“236″ display_type=“photocrati-nextgen_basic_thumbnails“ override_thumbnail_settings=“0″ thumbnail_width=“100″ thumbnail_height=“75″ thumbnail_crop=“1″ images_per_page=“0″ number_of_columns=“0″ ajax_pagination=“0″ show_all_in_lightbox=“0″ use_imagebrowser_effect=“0″ show_slideshow_link=“0″ slideshow_link_text=“[Show as slideshow]“ order_by=“sortorder“ order_direction=“ASC“ returns=“included“ maximum_entity_count=“500″]