Nové BMW R 18 Classic a BMW R 18 se představují

Po představení nového BMW R 18 nyní BMW Motorrad přichází s druhým zástupcem této nové modelové řady pro segment cestovních cruiserů: R 18 Classic. Základem nových motocyklů BMW R 18 Classic a R 18 je nově vyvinutý dvouválcový motor boxer – „Big Boxer“. Jeho působivý vzhled i technologie jsou pokračováním tradičních vzduchem chlazených motorů boxer, nabízejících inspirativní zážitky z jízdy od chvíle, kdy BMW Motorrad v roce 1923 zahájilo jejich výrobu. Nejvýkonnější dvouválcový motor typu boxer, který kdy byl použit v sériově vyráběném motocyklu, má zdvihový objem 1802 cm3, maximální výkon činí 67 kW (91 k) při 4750 1/min. Mezi 2000 až 4000 1/min je vždy k dispozici točivý moment přesahující 150 Nm. Tato živelná tažná síla je kombinována s hutným rezonujícím zvukem.

Hlavním prvkem podvozku nového BMW R 18 Classic je ocelový trubkový rám s dvojicí hlavních podélných částí. Jeho design ctí dlouholetou tradici BMW Motorrad a je navržen tak, že vypadá jako rám s pevnou zadní stavbou bez odpružení zadního kola. Mimořádná kvalita výroby a pečlivá pozornost věnovaná všem detailům jsou patrné například u zakrytých prvků, jako jsou svařované spoje mezi ocelovými trubkami, odlitky či kovanými díly. Stejně jako v případě legendárního modelu BMW R 5, je podobně sportovně navržená zadní kyvná vidlice spojena s koncovým úhlovým převodem viditelně ponechanými šrouby. 

Mohlo by vás zajímat:  Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing už plánuje budoucnost příštího týdne

Prvky podvozku nového BMW R 18 Classic a R 18 nejsou záměrně elektronicky řízené. Místo toho teleskopická vidlice a zadní centrální pružicí jednotka s progresivní charakteristikou a nastavitelným předpětím zajišťují vynikající ovládání a příjemně komfortní odpružení. Stejně jako u legendárního BMW R 5 jsou písty teleskopické vidlice chráněné pouzdry. Průměr pístů vidlice je 49 mm, zatímco zdvih předního kola činí 120 mm, vzadu zdvih dosahuje 90 mm. Nový brzdový systém BMW R 18 Classic a R 18 se skládá z dvoukotoučové přední brzdy a jednokotoučové brzdy vzadu ve spojení se čtyřpístkovými pevnými třmeny. Mimořádně stylový vzhled zajišťují drátěná kola, kdy ovšem na rozdíl od R 18 je menší přední kolo s rozměrem 3,00 x 16 a pneumatikou 130/90 B 16. V souladu s filozofií BMW Motorrad má nové BMW R 18 Classic a R 18 stupačky posunuté vzad, přibližně do poloviny motocyklu. Toto umístění hned za válci není pouze typickým rysem motocyklů BMW, ale také umožňuje uvolněnou a aktivní pozici za řídítky pro optimální ovládání motocyklu. 

Také nový model R 18 Classic a R 18 nabízí v tomto segmentu neobvyklou výbavu v podobě tří standardních jízdních režimů „Rain“, „Roll“ a „Rock“, jež dovolí motocykl přizpůsobit individuálním preferencím jezdce. Součástí standardní výbavy je také vypínatelný stabilizační systém ASC (Automatic Stability Control), který je záruku vysoké úrovně bezpečnosti jízdy. Kromě toho je nový model R 18 Classic a R 18 standardně vybaven systémem regulace točivého momentu (MSR) při podřazení. Kromě jiných prvků výbavy je k dispozici asistent couvání, který pomáhá při manévrování, zatímco asistent rozjezdu do kopce Hill Start Control usnadňuje rozjezd ve stoupáních. 

Díky čelnímu štítu, sedlu spolujezdce a bočním taškám je nové R 18 Classic skvěle připraveno na víkendové cestování ve dvou. Držák čelního štítu je připojen k přední části motocyklu na čtyřech místech. Čelní štít je zasunut před vidlicí a v dolní části je pojistnými držáky připevněn k nosníku, na němž se nacházejí přídavné světlomety a směrové ukazatele. Sedlo spolujezdce je zasunuto a přišroubováno pro snadné vyjmutí. Každá z bočních tašek nabízí 15,5 litru objemu. Pokud se uvnitř nacházejí výstelky, sníží se objem každé z tašek na 10 litrů. Stylově navržené kovové zásuvné přezky slouží k otevírání a zavírání. Tašky jsou k motocyklu připevněny pomocí šroubů. Dodávané záslepky kryjí připevňovací otvory při jízdě se sejmutými taškami.

Nová BMW R 18 Classic a R 18 stanovují měřítka v segmentu cruiserů také co se osvětlení týče, a to jak z hlediska vzhledu, tak i bezpečnosti. BMW Motorrad opět dokazuje, že nejmodernější LED světelná technologie se ideálně hodí také pro použití u klasicky tvarovaných světlometů. Modely R 18 Classic a R 18 mají nově vyvinutý, osobitě navržený hlavní LED světlomet s potkávacím a dálkovým světlem v kvalitním kovovém krytu. Tělo světlometu je nastavitelné s ohledem na možnou modifikaci a úpravu. Nezaměnitelný vzhled navíc zajišťují nově navržené LED směrové ukazatele s integrovanou funkcí zadního světla vzadu. Kromě hlavních LED světlometů je R 18 Classic vybaveno rovněž dvěma stylovými přídavnými LED světlomety.

Volitelný adaptivní natáčecí světlomet je nejen ještě osobitější na pohled, ale také poskytuje významné vylepšení jeho funkčnosti. Adaptivní natáčecí světlomet, který je v této kategorii motocyklů jedinečný, funguje na principu samostatných LED prvků, jež mají své vlastní reflektory a aktivují se podle úhlu náklonu motocyklu. Tato funkce se používá ke kompenzaci úhlu náklonu ve vztahu k dosahu světelného kuželu potkávacího světla. Za tímto účelem se analyzuje signál ze snímače náklonu a rozsvítí se odbočovací světlo. Tato funkce se aktivuje, pokud motor běží, jsou zapnuta dálková nebo potkávací světla a je tma, a to od rychlosti cca 10 km/h a náklonu cca 7°. Dodatečné osvětlení je vysoce efektivní do úhlu náklonu motocyklu až 25° a podstatně zlepšuje osvětlení vnitřku zatáčky, což je velká výhoda při jízdě v noci nebo v dalších situacích, kdy je špatně vidět.

Mohlo by vás zajímat:  Jezdci Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing týmu bezpečně dorazili do bivaku v Neomu

Nová R 18 Classic a R 18 se na svého slavného předka, motocykl R 5 z roku 1936, odkazují také co se pohonu a podvozku týče. V tomto případě jde o zredukování pouze na to podstatné a na stylové detaily. Středobodem je nepochybně kultovní motor BMW boxer – čistý design bez rušivých technických elementů. Vzhledem k celé řadě dalších nezbytných součástek dnešních moderních motorů byla nutná velmi vysoká úroveň integrace.

Výsledkem je, že nový „Big Boxer“, stejně jako model R 5, odkrývá ventilový rozvod s vedením zdvihátek v horní části válců. Na legendární motor řady 500, který díky své dynamice a výkonu před více než 80 lety způsobil ve světě motocyklů naprostou senzaci, odkazuje i kryt řemenu (přední kryt motoru, takzvaná „prsa“) a kryty hlav válců. Skryté kabely a vedení, jakož i celý systém senzorů neodvádějí pozornost od toho nejdůležitějšího. Prakticky neexistuje další podobná koncepce motoru, která by vizuálně vyjadřovala princip fungování čtyřtaktního zážehového motoru tak jasně, jako motor typu boxer: sání, komprese, zážeh, výfuk – viditelně srozumitelná mechanika.

Dalším prvkem, který vychází z historického motocyklu, je odkrytý hnací hřídel s lesklým poniklovaným povrchem pohánějící zadní kolo. Svým provedení zdůrazňuje puristicky a technologicky záměrně zredukovaný charakter nových motocyklů R 18 Classic a R 18. Motor BMW boxer bez hnacího hřídele je něco, co je již více než devět desetiletí zcela nemyslitelné. Stručně řečeno, hnací hřídel motocyklu R 18 je prezentován jako fascinující, krásně navržený kus mechanického pohonu. Opět platí, že základním principem je zviditelnění jeho funkce.

Také podvozek značně připomíná legendární model R5. Spolu s oboustrannou kyvnou zadní vidlicí se středovou pružinou je koncept pevného rámu historických motocyklů BMW vizuálně dokonale přenesen do moderní doby. Počínaje hlavou řízení tvoří centrální rám a trubky horní části kyvné vidlice vizuální souvislou linii, která funguje jako hlavní designový prvek. V kombinaci se spodními trubkami kyvné vidlice, které jsou rovněž zarovnány se spodními trubkami rámu, toto řešení novému R 18 Classic a R 18 dodává výrazně plochý, protáhlý a mohutný vzhled. Klasický kryt převodovky v kyvné vidlici zadního kola je dalším charakteristickým designovým prvkem klasických motocyklů BMW boxer, vizuálně implementovaným do modelů R 18 Classic a R 18 obzvláště ikonickým způsobem.

Další klasické technické provedení lze najít také na teleskopické vidlici: stejně jako v případě historického modelu má vidlice po celé své délce pouzdra sahající až ke kluzákům tvořená objímkami vyrobenými z ocelového plechu. V dobách modelu R5 byl tento typ krytu vidlice technickou nutností, protože chránil citlivé kluzné plochy vidlice před kameny a poškozením způsobeným tehdejšími špatnými cestami. Masivní vzhled vidlice je dokonale sladěn s celkovými proporcemi motocyklu. 

Motocykl se vyznačuje i dalšími pečlivě navrženými technickými detaily, které lze vidět doslova kdekoliv, kam oko pohlédne. Dalším příkladem je klasicky navržený kulatý hlavní přístroj umístěný v kovovém pouzdře s kulatým ozdobným chromovaným rámečkem. Nápis „BERLIN BUILT“ v přední části poskytuje jasný odkaz na původ motocyklu: nové modely R 18 Classic a R 18 se vyrábějí v Berlíně-Spandau. Pečlivě zpracované detaily lze najít všude: na analogových přístrojích, řídítkách, víčku palivové nádrže, šroubech sedáku a dalších místech. 

Mohlo by vás zajímat:  Podmol už našel recept na dakarské duny.

Přední LED světlomet dokazuje, že i nejmodernější světelnou technologii lze šikovně integrovat do designového stylu klasického motocyklu – zejména v kombinaci s volitelným LED světlem pro denní svícení, jehož srpovitá světelná grafika zachycuje charakteristický znak BMW Motorrad Heritage, díky čemuž je motocykl okamžitě rozpoznatelný.

Nové BMW R 18 bude hned od uvedení na trh nabízeno po celém světě v exkluzivních provedeních R 18 Classic a R 18 First Edition, standardní model je dále vyhrazen pro určité trhy. Zaváděcí edice kombinuje vzhled R 18 s exkluzivními prvky výbavy v klasickém černém barevném provedení s bílými linkami. Mezi další speciality patří četné chromované plochy, logo na sedadle a chromová plaketa „First Edition“ na bočních krytech.

Speciality nového BMW R 18 Classic:

 • Větrný štít (odnímatelný).
 • Boční tašky (odnímatelné).
 • Sedlo spolujezdce (odnímatelné).
 • Dodatečné LED světlomety.
 • 16palcové přední kolo.
 • Elektronický systém pro udržování rychlosti jako standardní výbava.

Vlastnosti nového BMW R 18 Classic a R 18:

 • Kultovní styl kombinující moderní technologie s autentickými materiály.
 • Největší motor BMW boxer s objemem válců 1802 cm3.
 • Výkon 67 kW (91 k) při 4750 1/min, maximální točivý moment 158 Nm při 3000 1/min.
 • V rozmezí od 2000 do 4000 1/min vždy k dispozici více než 150 Nm.
 • Odkrytý hnací hřídel s klasickým designem.
 • Pečlivě navržený dvojitý trubkový ocelový rám.
 • Zadní kyvné rameno s přišroubovaným koncovým úhlovým převodem.
 • Teleskopická přední vidlice s ochrannými pouzdry, zadní odpružení centrální jednotkou s progresivní charakteristikou.
 • Sladěná ergonomie pro uvolněnou jízdu a optimální ovladatelnost.
 • Kotoučové brzdy vpředu a vzadu, drátěná kola.
 • Klasickým způsobem pojatá nejmodernější technologie LED osvětlení.
 • Adaptivní odbočovací světlo pro ještě lepší osvětlení vozovky při zatáčení jako tovární výbava.
 • Klasický kulatý přístroj s integrovaným displejem.
 • Keyless Ride pro pohodlné ovládání funkcí motocyklu pomocí dálkového ovládání.
 • Tři standardní jízdní režimy a systémy ASC a MSR.
 • Asistent couvání pro pohodlné manévrování a asistent rozjezdu do kopce Hill Start Control pro snadný rozjezd ve stoupání jako tovární volitelná výbava.
 • R 18 First Edition: exkluzivní provedení barev a chromů.
 • Rozsáhlá nabídka doplňků a BMW Motorrad Originálního příslušenství, stylová kolekce Ride & Style.
Zdroj a foto: BMW Motorrad