Nové BMW F 900 R a F 900 XR

S novým roadsterem F 900 R a modelem F 900 XR v segmentu Adventure Sport BMW Motorrad dále rozšiřuje svoji produktovou nabídku v kategorii motocyklů střední třídy.  „XR“ znamená nekompromisní směs sportovních a cestovních schopností.

Dva nové modely – F 900 R a F 900 XR nabízejí celou řadu volitelných prvků. Řeč je například  o adaptivních světlech do zatáček, bezklíčkového přístupového systému, odpružení Dynamic ESA, jízdních režimů Pro, asistentu přeřazení Pro, inteligentního tísňového volání či systémů ABS Pro, MSR, DTC, DBC a RDC.

Zlepšená dynamika nových modelů F 900 R a F 900 XR je dána zásluhou dalšího vývojového stupně řadového 2válcového motoru, poprvé představeného v roce 2018 v modelu F 850 GS. Nyní nabízí výkon 77 kW (105 k) a ještě „plnější“ křivku točivého momentu. Největší vliv na toto zvýšení má zdvihový objem motoru zvětšený na 895 cm3 (dříve 853 cm3). Společně se zapalováním 270/450 stupňů a novým tlumičem výfuku vytváří výjimečně emocionální zvuk. Kromě sériově dodávané anti-hoppingové spojky je možné nové modely F 900 R a F 900 XR poprvé vybavit systémem regulace točivého momentu (MSR). Ten brání zablokování zadnímu kolu v případě náhlého puštění plynu nebo při podřazování. Tím se významně zvyšuje úroveň bezpečnosti.

Mohlo by vás zajímat:  BARTH Racing hlásí návrat. Rallye Dakar pojede čtyřkolkář Zdeněk Tůma

Nové motocykly F 900 R a F 900 XR jsou standardně vybaveny jízdními režimy „Rain“ (Déšť) a „Road“ (Silnice). Součástí sériové výbavy jsou ale také systémy ABS a ASC, z nichž druhý jmenovaný lze deaktivovat. Součástí výbavy jízdními režimy Pro výbavy jsou „Dynamic“ a „Dynamic Pro“ a dostupné jsou i systémy Dynamic Traction Control (DTC) a brzdový asistent ABS Pro, stejně jako systém Dynamic Brake Control (DBC) a nový systém regulace točivého momentu motoru (MSR).

Stejně jako modely GS modelové řady F, i nové modely F 900 R a F 900 XR využívají ocelový rám, jehož součástí je motor jako významný nosný prvek.  Díky volitelné výbavě v podobě elektronicky řízeného podvozku BMW Motorrad Dynamic ESA (Electronic Suspension Adjustment)  je možné dále zintenzivnit zážitky z dynamické jízdy, ale současně také posílit komfort jízdy a pohodlí cestujících. Charakteristika zadního tlumiče se automaticky přizpůsobuje jízdním podmínkám a kvalitě silnice.

Adaptivní světla do zatáček, nabízená jako volitelná výbava Headlight Pro, nabízejí ještě vyššší úroveň bezpečnosti a v rámci segmentu střední třídy jsou unikátní nabídkou. Jezdci poskytují lepší osvětlení silnice v zatáčkách, což zvyšuje bezpečnost při jízdě v noci. Všechna světla nových modelů řady F jsou standardně vybavena LED technologií. 

Mohlo by vás zajímat:  Jeden motor, dva charaktery a různé možnosti: BMW Motorrad Concept R 18 a R 18 /2

Vývojáři BMW Motorrad věnovali, a to dokonce i v obtížných světelných podmínkách, optimální čitelnosti hodně péče.

Grafika přístrojového  displeje je vizuálně přizpůsobená sportovnímu stylu. Ve spojení s volitelnými jízdními režimy Pro jsou dostupné i další grafické módy displeje. V segmentu střední třídy je zcela unikátním prvkem sériově dodávaná konektivita BMW Motorrad, nabízející možnost během jízdy pohodlně telefonovat, poslouchat hudbu nebo se nechat navigovat.

Nové F 900 R je dostupné v metalických barvách Blackstorm (černá), San Marino Blue (modrá) a v provedení Style Sport v metalické barvě Hockenheim Silver/Racing Red (stříbrná/červená). Kromě bílé barvy Light White je nové F 900 XR nabízeno také v dalších dvou verzích: Style Exclusive v metalické barvě Galvanic Gold (zlatá) a Sport v barvě Racing Red (červená).