Na co byste neměli nezapomenout, když plánujete zazimovat motorku?

garaz kawasaki
Foto: Pxhere

I když stále mezi obyvateli převládají vlastníci aut, milovníci rychlé jízdy stále více dávají přednost motorkám. Jednak i docela rychlé stroje mohou stát mnohem méně než sportovní vozidla, jednak během jízdy na motorce člověk zažívá daleko větší adrenalin než za volantem.

Vzhledem k náledí a zabláceným cestám většina motorkářů své stroje dává zazimovat. Není to však tak snadné jako s autem.

Motorka musí být umytá

Motorku byste měli umývat po každé cestě, nicméně před zazimováním byste se na tuto problematiku měli zaměřit přeci jen o něco více. Prach a dalších nečistoty mohou na zařízení udělat během zimního spánku pěknou neplechu. Asi tím největším strašákem je koroze, která může během pár měsíců nadělat docela paseku.

Mohlo by vás zajímat:  Michek si od domorodce půjčil bundu. Mrazivý Dakar

Promazání řetězu a dalších částí

Postarat byste se rovněž měli o řetěz. Ten je dobré mít nejen čistý, ale také důkladně naolejovaný. Nepoužívejte jakékoliv mazadlo, na které v garáži natrefíte, ale prostředky k tomu přímo určené.

Olej si ovšem žádá nejen řetěz. I další části jako jsou lanka, zámky, případně páčky je dobré dostatečně promazat. Zkrátka a dobře, olej potřebuje vše, co se na motorce hýbe, tedy kromě kol.

Nenechte si ukrást motorku: Tipy na zabezpečení doma i na cestách

Gumy

Pneumatiky motorky před zazimováním rovněž důkladně očistěte. Pryč musí především asfalt, případně pryskyřice nebo drobné kamínky a štěrk.

Gumy je potřeba dofouknout, a sice na maximální tlak dle doporučení výrobce. Důležité je pneumatiky nezatěžovat, čehož docílíte pomocí speciálního stojanu.

Akumulátor

Než motorku definitivně zazimujete, odmontujte akumulátor a uložte ho sucha, kde se neustále udržuje přibližně stejná teplota. Ta by měl mít ideálně okolo 15 °C, takže nikde v okolí topení.

Pokud máte inteligentní nabíječku, baterku do ní zapojte dál už se ni starat nemusíte. V případě, že takovýto doplněk nevlastníte, je vhodné jednou měsíčně akumulátor nabít klasickou cestou.

Výměna oleje

Stejně jako před zazimováním auta, tak i u motorky je nezbytné vyměnit olej. Je vhodné se zbavit všech nečistot, které v oleji plavou. Jedná se o prevenci proti případné korozi vnitřních částí motoru.

Natankujte plnou

Motorka se zazimovává s plnou nádrží. Ovšem pozor, na kvalitě benzínu rozhodně nešetřete. Kupte to nejlepší, co je na trhu, a ideálně dodejte navíc i vhodná aditiva.

Mohlo by vás zajímat:  Michek si od domorodce půjčil bundu. Mrazivý Dakar

Bezpečné uskladnění

Motorka by měla být ideálně na stojanu a není-li to možné, je dobré několikrát během zimy se strojem lehce popojet. Lépe se tím rozloží zatížení pneumatik.

Motorku zakryjte plachtou, ať se na ni nepráší. Nemělo by se však jednat o žádnou neprodyšnou celtu. Takto by se totiž pod ní mohla kondenzovat voda, což by mohlo znamenat i rozvoj koroze. Například moto plachta Carmotion o délce 200 cm je vhodná pro menší motorky anebo skútry. Stroje ochrání i díky tomu, že je odolná proti vodě, protože povrch je pokryt speciálním nátěrem. Materiál, z něhož je plachta vyrobena, je polyethylen. To je velmi pevný materiál, takže se plachta jen tak neprotrhne. Plachtu je možné použít jak do venkovního, tak i do vnitřního prostředí.

Garáž je dobré opatřit kvalitním zámkem, a i samotná motorka by měla být připoutána k něčemu pevnému. Zloděj se možná do garáže dostane, ovšem s motocyklem neodjede.