Motorkáři nafotili kalendář „Jednou stopou pro Kryštofa“. Půjde do aukce a výtěžek pomůže postiženému chlapci

Jednou stopou pro Kryštofa

I drsoň může mít srdce na pravém místě a pomoci dobré věci. To by se dalo říci o motorkářích, o nichž se všeobecně tvrdí, že jsou nejdrsnější chlapi. Asi padesát se jich totiž sešlo v Informačním centru klasické energetiky Skupiny ČEZ v Elektrárně Ledvice, kde měli zázemí pro focení kalendáře pro rok 2019. Nástěnný kalendář „Jednou stopou pro Kryštofa“ je přitom charitativním počinem. Výtěžek z jeho prodeje totiž připadne rodičům handicapovaného Kryštofa z Krupky. Připomeňme jen, že podobný kalendář „Jednou stopou pro Terezku“ vydaný motorkáři ze Skupiny ČEZ před dvěma lety finančně pomohl rodičům zdravotně postižené dívky.

„Po úspěšné pomoci Terezce z Teplic jsme se rozhodli vše zopakovat podobným způsobem. Zatímco tehdy na motorkách různých značek na momentkách s Terezkou pózovaly ženy, nyní tomu bylo naopak. Své stroje osedlali muži, to samé se týkalo momentek a závěrečné společné fotky s Kryštůfkem. Letos se fotilo hlavně v Dolech Bílina. Chceme tím ukázat, že doly a elektrárna patří neodmyslitelně k sobě, navíc chceme mít zcela jiné záběry, než předloni,“ říká hlavní organizátorka focení Kamila Češpivová, která pracuje v Elektrárně Ledvice. Jako motorkářka stála před lety i u zrodu podzimního dvoudenního setkání motorkářů ze Skupiny ČEZ s názvemENERGY MOTOTODAY, které se pravidelně (letos již V. ročník) koná v Jesenici na Plzeňsku. „A právě tam jsme, jak jinak, u piva přišli i na nápad s kalendářem a za rok na dalším setkání jsme už jednu jeho větší verzi pro Terezku dražili.“

Na dražbu kalendáře pro Terezku přitom „nerad“ vzpomíná Jiří Šinágl, ředitel Elektrárny Ledvice a Paroplynového cyklu Počerady. Jako motorkář nemohl tehdy v Jesenici chybět, jenže místo toho, aby se sám mohl zapojit do dražby a získat tak kalendář za každou cenu pro sebe, byl pověřen rolí licitátora. „Letos ze mne v žádném případě již vyvolávače neudělají, chci se zapojit do dražby a budu přihazovat, dokud to půjde,“ směje se Jiří Šinágl, který u nedělního focení „Jednou stopou pro Kryštofa“ rovněž nechyběl. „I motorkáři mají srdce na pravém místě a dokáží pomoci dobré věci. Vím to, sám mezi ně patřím. Proto jsem neváhal dát souhlas k focení kalendáře pro Terezku a nyní pro Kryštofa s využitím elektrárenského zázemí.“

Devítiletý Kryštof žije se svými rodiči v Krupce na Teplicku. Narodil se v šesti měsících s vrozenou vývojovou vadou hydrocefalus, což je onemocnění, kdy dochází k nadměrnému hromadění mozkomíšního moku uvnitř lebky a mozku, a které se zpravidla řeší neurochirurgickou operací – zavedením tzv. shuntu (šantu), tedy hadičky, která odvádí mozkomíšní mok. (Doslova by se slovo hydrocefalus dalo z řečtiny přeložit jako vodnatelnost hlavy či voda v hlavě.) Aby toho nebylo málo, v raném věku byl Kryštůfek několikrát napaden meningitidou a prodělal mozkovou obrnu. „Je ale úžasným bojovníkem, který má rád svět kolem sebe, a my bojujeme a radujeme se s ním. Co říci k aktivitě čezáckých motorkářů? Nemáme slov, naše veliké díky se jimi nedá dost dobře vyjádřit. Dvakrát do roka jezdíme s Kryštůfkem do lázní na různé terapie, které mu velice pomáhají. Není to vůbec levná záležitost, takže finanční prostředky získané prodejem kalendáře určitě smysluplně zhodnotíme,“ shodli se dojatí rodiče.

Kromě dvanácti modelů, přijeli na motorkách do Informačního centra Elektrárny Ledvice podpořit Kryštofa další desítky zaměstnanců Skupiny ČEZ, včetně životních partnerů a dětí. „Jako energetici jsme naši nedělní energii věnovali někomu, kdo ji potřebuje více než my. Když to vezmu podle elektrárenských lokalit, tak dorazili kolegyně a kolegové z Prunéřova, Tušimic, Počerad, Poříčí, Ledvic a dokonce i Temelína,“ uzavřela Kamila Češpivová.