MotoGP 2014 – Le Mans: Další rekord na konto Marqueze

Pro ty z vás, kteří jste neměli možnost sledovat letošní pátý závod MotoGP, ať už kvůli konajícím se roadracingovým závodům v Hořicích nebo z jiného důvodu, přinášíme shrnutí závodu.

Je skoro pravidlem, že nejzajímavější momenty bývají v první části závodu. Stejně tomu bylo i tentokrát. Marquez startující z pole position se během prvních kol propadl až na 10. místo, Lorenzo se držel na místě sedmém. Velkým překvapením pro všechny byl leader závodu – Dovizioso – pronásledován Bradlem a Rossim a Espargarem. Pro Rossiho tento závod byl zajisté nejlépe zajetým v právě probíhající sezóně. Během chvíle se dostal do vedení. V té době však již Marquez začal napravovat chyby, které způsobil a prodíral se k vedoucím jezdcům. Některé jeho kousky při soubojích byly opravdu neskutečné. Například předjízdění Doviziosa vnější stopou zatáčky -to byl vskutku až kasadérský kousek. Poté, co se propracoval až na vedoucí pozici, stihl na druhého Rossiho najet náskok ještě téměř čtyři vteřiny. Páté vítězství v řadě pro Marqueze znamená nejen plný počet bodů za celou sezónu, ale zároveň také překonání rekordu Rossiho, který v roce 2008 zvládl stejný počet vítězství v řadě. Za třešničku na dortu lze považovat překonání traťového rekordu.

Bohužel v letošní sezóně se nedaří Lorenzovi, který po souboji s Pedrosou skončil celkově na 6. místě. Náš jezdec, Karel Abraham, se prakticky celý závod držel na 16. místě a v posledním kole se mu podařilo dostat ještě o jednu příčku výše. Tím si zajistil alespoň 1 bod. Tomu dopomohl incident u Edwardse, který motorku do cíle doslova dostrkal – pravděpodobnou příčinou byla absence dostatku benzínu. Výsledek závodu překvapil nejednoho diváka, neboť jsme na stupních vítězů mohli vidět také Bautistu a na předních pozicích jezdce v pořadí, které není zcela obvyklé.

Závod ve Francii rozhodně patřil mezi nejzajímavější z doposud odjetých závodů sezóny a my se už nemůžeme dočkat následujícího závodu v Itálii, který se pojede za 14 dní.

Výsledková listina:
1. Marc Marquez – Repsol Honda Team
2. Valentino Rossi – Movistar Yamaha
3. Alvaro Bautista – Go&Fun Honda Gresini
4. Pol Espargaro – Monster Yamaha Tech 3
5. Dani Pedrosa – Repsol Honda Team
6. Jorge Lorenzo – Movistar Yamaha
7. Stefan Bradl – LCR Honda MotoGP
8. Andrea Dovizioso – Ducati Team
9. Aleix Espargaro – NGM Forward Racing
10. Bradley Smith – Monster Yamaha Tech 3
11. Cal Crutchlow – Ducati Team
12. Scott Redding – Go&Fun Honda Gresini
13. Yonny Hernandez – Pramac Racing
14. Hiroshi Aoyama – Drive M7 Aspar
15. Karel Abraham – Cardion AB Motor
16. Michael Laverty – Paul Bird Motorsport
17. Colin Edwards – Forward Yamaha
18. Broc Parkes – Paul Bird Motorsport
19. Mike di Meglio – Avintia Racing
out – Andrea Iannone – Pranac Racing
out – Hector Barbera – Avintia Racing
out – Nicky Hayden – Drive M7 Aspar

motogp-le-mans-2013-preview-7

-JK-