MotoGP 2013 – Valencia: Jak se píšou dějiny

Dlouho se diskutovalo na téma posledního závodu letošní sezóny. Když v minulém závodě 20-ti letý mladík Marc Marquez zajel do boxů až v 11. kole a na základě toho byl diskvalifikován, začala svítat naděje na obhájení titulu loňského vítěze – Jorge Lorenza.  Jakmile se dnes blížila druhá hodina odpolední, netrpělivě jsem očekával u obrazovky start závodu.

V kvalifikaci se jezdci seřadili na prvních pozicích v pořadí Marquez, Lorenzo a Pedrosa. Start závodu se nesl v duchu několika předchozích – Lorenzo a jeho raketové starty jsou skvělou podívanou.  Tentokrát se nám však vpředu nedržela jen tato trojice, ale v závěsu jeli i Rossi s Bautistou. V prvních několika kolech jsme mohli vidět krásné souboje Lorenza a Pedrosy o první místo. Že se jednalo o hodně ostrý boj, potvrzuje i fakt, že incident Lorenza a Pedrosy, kdy se jezdci srazili, bude ještě vyšetřován komisí. Při tomto incidentu se Marquez dostal na první místo, které však zanedlouho opustil, neboť Lorenzo jel znatelně ostřeji. Marquezovi však i tak k získání titulu stačilo pouze 4. místo.

Viděli jsme i několik pádů, které se bohužel nevyhnuly ani českému jezdci Lukáši Peškovi. Tomuto jezdci se v MotoGP opravdu nedařilo..

Druhá polovina závodu byla již v klidnějším tempu. Jorge Lorenzo si na prvním místě najel slušný náskok, za ním se na druhé pozici držel Marc Marquez, který před sebe nakonec pustil týmového kolegu Daniho Pedrosu. V tomto pořadí nakonec jezdci projeli i cílovou čáru.

Marc Marquez se tak stal nejmladším držitelem titulu mistra světa kategorie MotoGP v historii. Zároveň překonal dosavadní rekord Kennyho Robertse z roku 1978, který jakožto nováček v první sezóně získal titul mistra světa. Naše redakce Marcu Marquezovi gratuluje a již se těší na přístí sezónu.

053977-marc-marquez

-JK-