Marian Chytka: Těšte se na skvělé fotky z letošního Dakaru!

Fotograf Marian Chytka odjede na svoji šestou Dakarskou rallye a opět bude spolupracovat s největšími týmy. Zaměřovat se bude samozřejmě na všechny české týmy a z motorkářských stájí pak na Yamahu a Hondu. „Myslím, že v letošním roce to bude v Jižní Americe nejtěžší. Trasa povede v horách ve čtyřech tisících metrech.“

Co je potřeba, abyste mohli fotit závodní speciály na Dakarské rallye? Tak předně zaplatit 100 tisíc korun za akreditaci, a pak dalších sto tisíc za převoz vozu. Ten má Chytka profesionální. Před rokem si totiž pořídil Toyota Land Cruiser se závodní homologací. „Je to nutné, v těžkém terénu se pohybujeme běžně. Technika musí něco vydržet. Samozřejmě se to neobejde bez pomoci partnerů,“ popisoval Chytka, který si v minulosti jako fotograf pronajímal místo v autě. Na nadcházející ročník, který odstartuje 2. ledna, vyráží se dvěma vozy.

Největší dilema fotograf pociťuje ve chvíli, když na trati vidí někoho v problémech… Často se motocyklisté zaseknou v dunách nebo dostanou defekt. Co teď? „Rozhodně musím fotit. Alespoň na chvíli. Emoce jsou nejdůležitější. Pak jim samozřejmě pomohu,“ podoktl Chytka, který z českých týmů bude fotit jezdce z BARTH Racingu a pilota Martina Prokopa nebo motocyklistu Ondřeje Klymčiwa.

„Například Cyril Desprese tvrdil, že v horách bylo mínus pět stupňů a sníh. Když nesvítí slunce, teplota se změní o patnáct stupňů. Jsem zvědavý, co to udělá s technikou,“ dodal Chytka, který v letošním roce objel celý šampionát cross-country a fotil také motokros nebo rallye-cross.

Mohlo by vás zajímat:  I v roce 2022 se pojedou tři dvanáctihodinové závody Babett a mopedů. První z nich bude už 30. dubna

Marian Chytka

  • Narozen: 10. srpna 1989 ve Vsetíně
  • Zaměření: fotograf a právo
  • Jak se dostal k fotografování: Jeho bratr závodil na Dakarské rallye.