Lukáš Kvapil absolvoval Merzouga Rally a potvrdil tak start na Dakaru 2017

Lukáš Kvapil, motocyklista týmu KM Racing a člen Dukly Praha splnil svá předsevzetí, úspěšně absolvoval závod dakarské série Merzouga Rally a kvalifikoval se tak na Rallye Dakar 2017. Podmínkou pořadatele bylo, aby Lukáš absolvoval marockou rally v PRO kategorii, což se mu podařilo. Jel na jistotu a v cíli skončil na 48. místě ve své skupině, celkově dojel 69. I přes zdravotní problémy, které ho pronásledovaly po celý závod, dokázal, na rozdíl od mnoha dalších nováčků, napoprvé náročnou rallye bez problémů dokončit. Nicméně, Merzouga Rally byla jednou z nejtěžších zkoušek, jeho dosavadní závodní kariéry. Z Maroka si Lukáš přiváží neocenitelné zkušenosti.

Lukas-Kvapil-KM-Racing-Merzouga-Rally-2016-01

Pořadatelé slibovali, že kvalifikovat se na Dakar 2017 nebude jen tak, a svému slibu dostáli. Jezdci si během prologu a pěti etap ověřili, kde se nacházejí hranice jejich možností. Součástí závodu byla také maratónská část, kdy závodníci spali bez asistence pod štíty pohoří Atlas. Hlavní roli hrál v marocké rally písek v mnoha podobách. Trasa vedoucí přes hory a pouště nabídla pravé africké závodění a motocyklisté si projeli fesh fesh, duny i pisty, vše v opravdu vysokých teplotách, které se pohybovaly kolem 50°C.

„Bylo to náročné, ale jsem šťastný, že jsem vše zvládl. Získal jsem neskutečné zkušenosti. Když chcete jet Dakar, tak to prostě nejde dát z voleje. Přišel jsem si v Maroku na spoustu detailů, které mi určitě pomohou později na Dakaru. Zjistil jsem, co potřebuji přidat do výbavy motorky, jak ji dále upravit. Naučil jsem se, jak před závodem i během jízdy řešit stravu a pitný režim, ověřil jsem si, jak rozložit své síly.“ Velkým přínosem pro jezdce byly také večerní prezentace, při kterých ředitel dakarské série, Marc Coma, předával jezdcům cenné rady a informace, které jim usnadní přípravy na další Dakar. „Současně jsem získal jistotu v práci s navigací a sžil jsem se s přístroji,“ popisuje Lukáš.

Mohlo by vás zajímat:  Nová interaktivní videa by mohla výrazně pomoci ve výuce nových řidičů

Po Merzouga Rally už je jasné, že tým KM Racing, pravidelně zastupovaný na Rallye Dakar Martinem Macíkem v poli kamionů, bude mít v příštím ročníku svého zástupce také mezi motocyklisty. Lukáš Kvapil je zkušený profesionál, byl členem motocyklové jednotky Hradní stráže, v různých funkcích se účastnil zahraničních válečných misí v Iráku nebo Afghánistánu. Nyní už je patnáct let příslušníkem vojenské policie a v armádě působí také jako instruktor speciální přípravy zahrnující i výcvik motocyklových jednotek. „Vím, že mě čeká ještě spousta práce, ale těším se na ni. Současně věřím, že využiji také přípravu a zkušenosti z mého vojenského působení,“ říká Lukáš.

V září se Lukáš Kvapil se svými kolegy do Maroka vrátí, proběhne tu další příprava týmu KM Racing na Dakar 2017. Ve zdejší poušti se budou testovat stroje i jezdci. A i letos tým zůstane věrný svému zvyku a pouštní dobrodružství s Martinem Macíkem a Lukášem Kvapilem budou moci absolvovat i fanoušci a partneři dakarského závodění, kteří si chtějí na vlastní kůži vyzkoušet, jak trénink na nejnáročnější rally na světě vypadá.

Lukas-Kvapil-KM-Racing-Merzouga-Rally-2016-02