Lito Sora: kanadská „elektrokrasavice“

Kanadská firma Lito Green Motion představila elektrickou motorku Lito Sora. Vývoj motorky trval dva a půl roku. Sériová podoba motorky sice svými parametry za prototypy poněkud zaostává, ale přesto jde o parádní mašinu se skvělými jízdními výkony.

Rám motorky Lito Sora je vyroben z uhlíkových vláken s některými komponenty z hliníku. Tato kombinace zajišťuje nízkou hmotnost a vysokou tuhost rámu. Hmotnost motorky je 260 kg.

Třífázový, kapalinou chlazený indukční motor s přímým řemenovým pohonem na zadní kolo rozjede Soru až na 190 km/h, což pro danou kategorii motocyklů bohatě stačí. Krouťák je 90 Nm, ale v rozmezí 0 – 6 000 otáček. Energii poskytuje LiPo baterie s kapacitou 12 kWh, která by podle údajů od výrobce měla vystačit na 200 km provozu po městě a na dálnici pak při plné rychlosti „více než“ 100 kilometrů.

Lito Sora se pyšní takovými vymoženostmi, jako je elektricky výškově nastavitelné sedlo. Sedadlo dokáže změnit světlou výšku od 750 do 850 mm. Úpravu pozice sedla lze provádět i během jízdy. Potěší i možnost dobít si mobilní telefon. Luxusní záležitostí je určitě na nádrži umístěn dotykový LCD panel, který slouží jak pro zobrazování informací o provozu motocyklu, tak i pro GPS navigaci.

Designově lze hodnotit vysoko , ale bohužel cenově je Lito Sora stejně. Zájemci při ceně kolem 900 000 Kč asi nebudou stát ve frontě či vytvářet pořadníky.