Legendární „prase“ se vrací jako elektroskútr + video

Určitě si vybavujete historický skútr Čezeta 501 a 502, který dostal přezdívku „prase“ – podle protáhlého předku, „rypáku“. Ten se dočkal znovuzrození označeném jako 506, ale ve jménu moderní doby ho nyní pohání elektřina. Oproti původnímu dvoutaktnímu dvouválci, který ho poháněl před více než padesáti lety, tak jde o značný posun, jinak se však téměř nic nezměnilo.

Moderní elektrický skútr Čezeta 506 vzniká v České republice, nedaleko Prahy v obci Mirošovice. Pohání ho elektromotor o výkonu 5 kW, díky němuž je elektrické „prase“ schopno zrychlit z 0 na 60 km/h za pouhých čtyři a půl sekundy a uhánět maximální rychlostí až 90 km/h. Samotnou rychlost si ale můžete nastavit díky aplikaci ve svém chytrém telefonu – podle výrobce je to možné „od Trabantu až po Ferrari“. Kromě toho tato aplikace umí vyhledat nejbližší dobíjecí místo nebo vám umožní poslouchat přes bluetooth muziku z vestavěných reproduktorů.

Energie se ukládá standardně do 4,7 kWh bateriových článků články Panasonic 18650 (mimochodem tytéž prý využívá také automobilka Tesla), se kterými ujede přibližně 100 kilometrů. Pokud si pořídíte skútr s větší 9 kWh baterií a výrobce udává dojezd 100 km. Nabíjení z prázdné do plné baterie zabere díky zabudovanému 15.5 A adaptéru 4,5 hodiny času, externím adaptérem to lze zvládnout za 25 minut. Na baterie poskytuje výrobce záruku 10 let nebo 250 tisíc kilometrů.

Skútr se ještě neprodává, zatím byly vyrobeny pouze čtyři testovací prototypy, ale výrobce již přijímá rezervace. Cenu stanovil na 7 tisíc €, v přepočtu přibližně 190 tisíc Kč.