Leasing nebo spoření: Jak zafinancovat novou motorku?

motorkar
Foto: Freepik.com

Padla vám do oka nová motorka a vážně moc byste ji chtěli? Jestliže nemáte kufřík plný peněz, pak máte dvě možnosti. Peníze buď našetříte, nebo si je půjčíte. Přinášíme vám přehled možností financování vašeho nového stroje.

Investice s výnosem, nebo odkládání peněz na spoření?

Jak už jsme předeslali, máte dvě možnosti. Buď si na peníze počkáte a budete spořit či investovat, nebo využijete půjčku. Začneme se spořením. Tato možnost je pro vás vhodná v případě, že jste ochotni si nějaký ten rok počkat. Můžete si měsíčně odkládat libovolnou částku na spořicí účet nebo zkuste investiční fond. Investování například do akcií vám může přinést poměrně vysoký výnos i likviditu, ale je třeba zohlednit také vysoké riziko. Naproti tomu na spořicím účtu budete mít peníze jako v bavlnce, dostanete se k nim velmi rychle, ale nečekejte velké zhodnocení.

3 možnosti půjček, díky kterým se dostanete ke své vysněné motorce

Nechcete-li se vydávat cestou úspor či investic, máte ještě otevřené dveře k půjčkám. Na výběr je:

  • Leasing – klasické financování motorky většinou přímo od společnosti, u které si motorku kupujete, ale nabízejí ho i některé banky. Majitelem motocyklu se stáváte až ve chvíli, kdy motorku kompletně splatíte.
  • Operativní leasing – pronájem motorky na dobu určitou, typicky na letní sezónu. Tuto variantu ocení motorkáři, kteří si nechtějí pořídit vlastní motorku nebo na ni nemají dostatek financí. Navíc pokud zvolíte operativní leasing, můžete mít novou motorku klidně každou sezónu.
  • Úvěr – klasická půjčka, přičemž většinou nemusíte ani uvádět, za co peníze utratíte. Vlastníkem motorky se stáváte okamžitě.

Prostřednictvím investic své peníze zhodnotíte

Jednoduše jsme si shrnuli možnosti, jak se můžete dostat k nové motorce. Pokud ji chcete okamžitě a nevadí vám, že ji nebudete vlastnit, pak je jednoznačně nejlepší možností operativní leasing. Ne všichni prodejci motorek ho ale nabízejí, takže budete muset trošku pátrat. Půjčky jsou vhodné v případě, že chcete motorku hned a nemáte na ni dostatek financí. Jestliže vám ale nevadí si počkat, pak je samozřejmě nejlepší variantou svět investic, protože nejenom že nikomu nic nedlužíte, ale ještě chytře zhodnotíte své peníze.