Kevin Benavides z Red Bull KTM Factory Racing vyhrál Rallye Dakar 2023

Na konci velmi úspěšného závodu si Benavides vyjezdil s KTM první místo, přičemž Toby Price si zajistil druhé místo, pouhých 44 sekund za svým týmovým kolegou. Výsledek znamená 19. vítězství KTM na ikonickém rally-raidovém podniku.

Kevin Benavides včera vyhrál ve 13. a předposlední rychlostní zkoušce a stáhl tak ztrátu na prozatímního lídra rally Tobyho Price na pouhých 12 sekund. A s obráceným startovním pořadím pro poslední závodní den z Al Hofuf do Dammamu, dva závodníci KTM 450 RALLY vyrazili hned zezadu – Benavides odjel tři minuty před svým týmovým kolegou.

Přestože byl poslední měřený speciál považován za relativně jednoduchý sprint do cíle, 136 kilometrů šotolinových tratí, písku a suchých jezer představovalo pro všechny jezdce značnou výzvu. Byl to však Benavides, kdo nabral rychlost a zvládl terén, aby získal své druhé etapové vítězství v podniku, a co je důležitější, celkové vítězství v rally.

Kevinova cesta 14etapovým závodem byla mimořádně konzistentní. Přestože Argentinec nezískal ani jednu sekundu v bonusovém čase za otevření jakékoli etapy, skončil v top 10 každý den po celé dva týdny závodění. Právě tento obratný a vypočítavý přístup k závodu mu vynesl druhé vítězství v Rallye Dakar v kariéře.

Výsledkem jsou dva dakarské tituly pro Benavides – 2021 a 2023 – a 19. vítězství KTM na Dakaru.

Kevin Benavides: „Byl to úžasný den! Soustředil jsem se na každý kilometr od prvního do posledního. Nepřemýšlel jsem o umístění ani o výsledku, dal jsem do toho 100 procent po celou etapu a snažil jsem se užít si den. Speciál byl opravdu rychlý a složitý a tak zablácený – naštěstí jsem neudělal žádné velké chyby, ale dnes by bylo snadné mít problém. Pracoval jsem pro to tak tvrdě. Letošní rallye byla jednou z nejtěžších vůbec a nebyl jediný den, kdy byste si mohli dovolit polevit. Bez podpory mého týmu a celé mé rodiny a přátel bych to nedokázal. Chvíli to bude trvat, než to vstřebám, nedokážu ten pocit právě teď popsat.“

Mohlo by vás zajímat:  Motorkáři podpoří Nedoklubko. Harley-Davidson Praha pro Nedoklubko Challenge letos již po šesté

Toby Price byl posledním jezdcem, který do speciálu nastoupil, když ve 14. a poslední fázi závodu vedl o pouhých 12 sekund. Toby se snažil pronásledovat Benavidese, který vyrazil tři minuty před ním, sklonil hlavu a dal ze sebe vše hned od začátku. Několik problémů krátce po stertu etapy stálo Australana cenné sekundy, které potřeboval, aby zůstal vpředu, a přestože se ve druhé polovině speciálu vydrápal téměř o jednu minutu, na doatžení Benavidese to nestačilo.

Toby během dvoutýdenního závodu předvedl neuvěřitelný výkon. Dvojnásobný dakarský šampion, který zajistil nejméně 10 prvních pěti etapových výsledků a vyhrál v úvodním prologu , byl bezpochyby mužem, kterého bylo možné porazit v průběhu rally. Vynechat méně než jednu minutu po více než 44 hodinách závodění je samozřejmě frustrující, ale s vědomím, že ze sebe vydal každý den absolutně vše, je Toby spokojený s tím, jak jel, a s tvrdě vybojovaným výsledkem na druhém místě, které si zajistil na nejtěžší rally-raid na světě.

Toby Price: „Tak blízko.“ Jo, skvělá práce od Kevina, dnes se mu to opravdu povedlo. Věděl jsem, že to bude těsné, a samozřejmě jsem tlačil hned od začátku a celou etapu. Minul jsem tři průjezdní body prakticky o metry a vrátilo mě to. Je zřejmé, že cílem je vyhrát a je frustrující prohrát tak těsným rozdílem. Ale jsem fit, zdravý a jedu domů s trofejí, takže to je nejdůležitější. Jsem připraven na příští rok.“

Mohlo by vás zajímat:  Podle čeho vybrat pneumatiky na motorku? AZ pneu poradí

Po těžké havárii ve druhé etapě, kdy si poranil zápěstí, předvedl Matthias Walkner svou odvahu a jízdu tím, že pokračoval v rally. Jak se jeho stav zlepšoval, Rakušan dokázal v průběhu závodu podávat stále stabilnější etapové výsledky. Na konci 12. etapy se Matthias posunul zpět na velmi chvályhodné deváté místo celkově. Bohužel, katastrofa udeřila v předposlední 13. etapě akce, kde těžký pád z vrcholu duny způsobil Walknerovi značné bolesti zad. Naštěstí po převozu do nemocnice na další kontroly bylo zjištěno, že vítěz Dakaru 2018 si nezlomil žádné kosti ani neutrpěl žádné vážné zranění. Matyášovi přejeme vše nejlepší k brzkému uzdravení.

Norbert Stadlbauer – manažer Rally Teamu: „Byl to neuvěřitelný Dakar – jeden z nejtěžších v historii. Uvnitř týmu Red Bull KTM to byla tak těsná bitva, kdy do dnešního posledního dne dělilo Tobyho a Kevina pouhých 12 sekund. Naštěstí výkony obou jezdců daly KTM v závodě jedničku, přičemž Kevin získal své druhé vítězství a 19. pro KTM. Samozřejmě nemůžete mít dva vítěze, ale Tobyho druhé místo je stále neuvěřitelný úspěch a to díky tvrdé práci, kterou během dvou týdnů vynaložil. Tým také odvedl úžasnou práci, a to nejen na akci, ale také v průběhu celého uplynulého roku, kdy se tento závod připravoval. Nyní je čas oslavit, než se začneme připarvovat na další závod v sezóně.“

Mohlo by vás zajímat:  Nová Aprilia RS 457 se představuje

Pit Beirer, ředitel KTM Motorsports: „Kromě jezdců jsem momentálně možná nejšťastnější muž na planetě. Je úžasné, že po této dlouhé cestě a tomto náročném závodě dělí dva kluky, kteří vstoupili do tohoto posledního dne, pouhých 12 sekund. A pak je pro ně neuvěřitelné, že se tak tvrdě tlačili a dojeli do cíle bezpečně a na prvním a druhém místě. Po zhruba 5 000 kilometrech a více než 40 hodinách závodění je mít tak blízko je neslýchané. Celý tým odvedl úžasnou práci, aby je dostal do této pozice. Oba jezdci odvedli úžasnou práci, a i když můžete mít jen jednoho vítěze, jsem na ně oba nesmírně hrdý, protože tlak byl dnes opravdu velký. KTM má nyní 19 vítězství v nejtěžším offroadovém závodě na světě, ale tím se nezastavíme. Už se těšíme na letošní sezónu a pak na Dakar 2024 příští rok.“

Předběžné výsledky – Rallye Dakar 2023, 14. etapa

1. Kevin Benavides (ARG), KTM, 1:15:17
2. Daniel Sanders (AUS), GASGAS, 1:15:52 +0:35
3. Toby Price (AUS), KTM, 1:16:12 + 0:55
4. Pablo Quintanilla (CHL), Honda, 1:18:32 +3:15
5. Skyler Howes (USA), Husqvarna, 1:19:02 +3:45

Předběžné pořadí – Rallye Dakar 2023 (po 14 ze 14 etap)

1. Kevin Benavides (ARG), KTM, 44:27:20
2. Toby Price (AUS), KTM, 44:28:03 + 0:43
3. Skyler Howes (USA), Husqvarna, 44:32:24 +5:04
4. Pablo Quintanilla (CHI), Honda, 44:46:22 +19:02
5. Adrien Van Beveren (FRA), Honda, 44:47:50 +20:30