Kevin Benavides z Red Bull KTM Factory Racing vítězem 13. etapy Dakaru

Přestože 13. etapa byla pro jezdce dlouhá a měla jet celkem 675 kilometrů, vzdálenost, kterou jezdili na  čas, byla relativně krátká, 154 kilometrů. Speciál byl opět tvořen převážně zvlněnými dunami Pusté končiny, a přestože navigace nebyla příliš náročná, čtení terénu a udržení dobrého tempa bylo pro zajištění dobrého výsledku nesmírně důležité.

Kevin Benavides,vítěz Dakaru z roku 2021, který vyrazil pátý, věděl, že předposlední etapa nabídne nejlepší šanci vyrovnat se týmovému kolegovi, rivalovi a celkovému lídrovi rallye Tobymu Priceovi. Zhruba po 55 kilometrech do speciálu však Kevin dojel k Matthiasi Walknerovi, který havaroval. Zůstat se svým kolegou závodníkem Red Bull KTM do příjezdu lékařského týmu stálo Benavidese asi 23 minut. Po návratu do závodu Kevin tvrdě „tlačil“ na cíl a zajel dobrý čas. Poté, co se mu vrátily ztracené minuty, Benavides vedl etapu o těsných 27 sekund – dost na to, aby se provizorně posunul na druhé místo v celkovém pořadí.

Kevin Benavides: „Je to vždy těžký den, když vidíte, že někdo havaroval, a horší je, když je to váš týmový kolega. Zůstal jsem s Matthiasem, dokud nepřišla pomoc, a přestože měl bolesti, řekl mi, abych pokračoval. Po zbytek etapy jsem tvrdě makal, ale je těžké se soustředit, když jsem něco takového viděl. Vyhrát etapu je úžasné a být druhý celkově a tak blízko Tobymu, je ještě větším překvapením. Když zbývá jeden den, mohu se jen pokusit ze všech sil, ale o výsledcích se rozhodne v cíli.“

Díky skvělé jízdě na pátém místě ve 13. etapě, navzdory malé havárii a navigační chybě, si Toby Price udržel vedení v celkovém pořadí. Ale vzhledem k tomu, že Benavides je nyní druhý a zaostává o pouhých 12 sekund, bude závod do cíle v Dammamu v nedělní poslední etapě zajímavý. Podle pravidel Rallye Dakar budou jezdci startovat v opačném pořadí než je celkové pořadí, což znamená, že Kevin bude předposlední, následovaný Tobym.

Toby Price: „Dnes to byl hektický den. Chytil jsem kluky vepředu asi na kilometru 90 a říkal jsem si, jestli chci tenhle závod vyhrát, musím být vepředu a trochu ten bonus pobrat. Měl jsem malou havárii, kdy jsem se soustředil na vrchol jedné duny, ztratil přední část a přepadl. Pak jsme kolem 130. kilometru zašel trochu moc doprava a ztratil trochu času, abych se pak zase vrátil do kurzu. Celý den jsem tvrdě makal s cílem zůstat ve vedení i do posledního dne. To se mi podařilo, takže jsem rád, ale nahoře je to pořád neuvěřitelně těsné. Zítra to bude opravdu závod do cíle, ale dám do toho všechno, co mám, a uvidíme, kde skončím.“

Matthias Walkner v posledních dnech ukázal fantastickou rychlost na dunách Pusté končiny a vstoupil do 13. etapy s touhou znovu zabodovat. Bohužel pád na kilometru 55 ukončil jeho etapu i rallye. Rakušan utrpěl poranění dolní části zad a byl letecky transportován do nemocnice v Dammamu k dalšímu vyšetření.

V nedělní 14. etapě – finále letošního podniku – jezdci opustí bivak v Al Hofuf a zamíří na sever do Dammamu. Měřený speciál bude relativně krátký sprint po pobřeží do cíle, kde bude korunován mistr rallye Dakar 2023.

Předběžné výsledky – Rallye Dakar 2023, etapa 13

1. Kevin Benavides (ARG), KTM, 2:21:47
2. Michael Docherty (ZAF), Husqvarna, 2:22:14 +0:27
3. Luciano Benavides (ARG), Husqvarna, 2:22:44 + 0:57
4. Adrien Van Beveren (FRA), Honda, 2:23:52 +2:05
5. Toby Price (AUS), KTM, 2:24:15 +2:28

Předběžné pořadí – Rallye Dakar 2023 (po 13 ze 14 etap)

1. Toby Price (AUS), KTM, 43:11:51
2. Kevin Benavides (ARG), KTM, 43:12:03 +0:12
3. Skyler Howes (USA), Husqvarna, 43:13:22 +1:31
4. Adrien Van Beveren (FRA), Honda, 43:27:42 +15:51
5. Pablo Quintanilla (CHI), Honda, 43:27:50 +15:59