Jezdci Red Bull KTM Factory Racing. Den odpočinku

Jezdci Red Bull KTM Factory Racing absolvovali mimořádně úspěšný první týden na Rallye Dakar 2021. Toby Price vede v celkovém prozatímním pořadí, se Sam Sunderlandem na šestém místě. Matthias Walkner utrpěl na druhé etapě technický problém, ale od té doby podal silné výkony, aby se posunul zpět na žebříčku a seděl těsně mimo top 20. Daniel Sanders z KTM Factory Racing během prvních šesti dnů zapůsobil a získal dva nejlepší tři výsledky jeho cesta k 12. celkově.

Sobota na Dakaru znamená den odpočinku. Na dosud velmi náročné rallye, částečně kvůli zvýšené úrovni technické navigace a širokému spektru terénu, kterému jezdci čelí, budou všechny čtyři tovární hvězdy KTM vděčné za den mimo motorku, aby se fyzicky zotavily a psychicky. Přesná navigace hraje v letošním závodě obrovskou roli a výsledková tabulka zaznamenala obrovské výkyvy, kdy vítězové předchozí etapy často ztráceli až 20 minut, když vyrazili další den. Důslednost a minimalizace chyb se ukázaly být klíčem k získání místa v první desítce celkového pořadí.

Toby Price, který v průběhu prvního týdne předváděl velkou rychlost, sedí na čele obecného žebříčku, jen něco málo přes dvě minuty před svým nejbližším soupeřem. Ve skutečnosti je sedm nejlepších konkurentů oddělených jen něco málo přes šest minut po více než 2 000 km závodů s časem. Díky stálým výkonům ve všech prvních šesti fázích akce se Sam Sunderland vyvaroval jojo efektu, který zažili někteří jeho konkurenti. Tato taktika se vyplatila, protože Brit byl celkově šestý, jen něco málo přes čtyři minuty nad cenou.

Matthias Walkner předvedl neuvěřitelné tempo na dosud nejnáročnějších rychlostních zkouškách. Bohužel technický problém druhého dne vedl k tomu, že Rakušan ztratil více než dvě hodiny, což mu nesmírně ztížilo možnost postupu na nejvyšší pozice. 

Daniel Sanders z KTM Factory Racing si teprve ve své druhé běžecké rallye vybojoval dva nejlepší výsledky ze tří etap. Navzdory sedmiminutovému trestu, který získal těsně před začátkem závodu, leží Sanders na 12. místě v pořadí a nejlepší nováček se značným náskokem.

Jordi Viladoms – manažer týmu KTM Rally Team: „Pro tým to byl opravdu dobrý první týden. Hned od začátku bylo těžké předvídat etapy, které budou obtížné a ty, které nebudou. Samozřejmě jsme se rozhodli použít nějakou strategii a naštěstí to dosud fungovalo. Měli jsme štěstí, že se nám vše celkově osvědčilo, protože v některých rychlostních zkouškách proběhla velmi složitá navigace, ale všichni naši jezdci si vedli skvěle a tam, kde se to počítá, podali vynikající výsledky. Existuje mnoho jezdců, kteří jsou schopni udávat tempo a dokonce vyhrávat etapy, takže výkyvy ve výsledcích byly letos poměrně velké. Navzdory tomu je nyní v polovině rallye celkové pořadí velmi těsné a ukazuje to, že i malá nevynucená chyba může znamenat obrovský rozdíl ve výsledcích. Jsem opravdu spokojený s celým týmem a právě teď, v den odpočinku, jsou mé pocity ve srovnání s loňským rokem úplně jiné. Jezdci jsou v dobré kondici, motorky fungují dobře a tým odvádí úžasnou práci. Při pohledu do dalšího týdne je těžké předvídat, jaké budou jednotlivé etapy, ale určitě nás čekají některé velmi náročné etapy. Víme, že se může stát cokoli, ale stále jsme v boji a vím, že celý tým udělá během příštího týdne maximum. “

Šest posledních dnů Rallye Dakar 2021 pokračuje první etapou maratonu v délce 737 km. Dlouhý 471 km měřený speciál, který je složen převážně z horských dun a písečných tratí, bude tvrdý pro člověka i stroj. Jezdci budou muset věnovat zvýšenou pozornost tomu, aby nedošlo k poškození jejich motorek, protože při dosažení bivaku v Sakace není povolena žádná vnější pomoc.

Zdroj a foto: KTM Factory Racing