Jen rok trvala oprava motocyklového muzea v rakouských Alpách po tragickém požáru. TOP Mountain Motorcycle Museum otevírá!

TOP_Mountain_Motorcycle_Museum-motocyklove_muzeum-znovuotevreni- (17)

Zázraky se dějí: V rekordním čase deseti měsíců se podařilo zrekonstruovat a 18. listopadu znovu otevřít TOP Muzeum motocyklů – větší, bohatší o a nabízející víc informací a zážitků!

V noci 18. ledna 2021 propukl v Muzeu motocyklových veteránů Top Mountain Crosspoint na konci ötztálského údolí, kousek od hranice Rakouska s Itálií ničivý požár. Nádherná stavba s více než 350 unikátními historickými exponáty téměř celá lehla popelem. Nyní, sotva deset měsíců po této katastrofě, se opět otevírá návštěvníkům.

Česká stopa

Architektonicky velmi zajímavá stavba Muzea motocyklových veteránů Top Mountain Crosspoint byla vybudována nad vysokohorským střediskem Obergurgl-Hochgurgl na začátku placeného úseku silnice přes horský průsmyk Timmelsjoch v roce 2016. Na ploše přes tři tisíce metrů se zde prezentovala pečlivě vybraná sbírka všech nejdůležitějších strojů z produkce kdysi slavných značek z celého světa. Na založení muzea se podílel například i jeden z nejslavnějších motocyklových závodníků Giacomo Agostini. Nechyběla ani výrazná česká stopa. Úplně nejstarším exponátem byl totiž motocykl Laurin&Klement z roku 1905, návštěvníci mohli obdivovat také slavnou trojmístnou Čechii alias Bömerland Travel z roku 1925. Další zajímavostí byl třeba motocykl Wanderer, ze kterého později vznikala Jawa, v expozici byla i závodní Jawa Z15 z roku 1955.

Mohlo by vás zajímat:  BMW Motorrad představuje BMW Motorrad Welt

Sen nepohřben …

Vizionáři a motocykloví nadšenci Attila a Alban Scheiberovi, kterým patří nejen Muzeum motocyklů, ale i blízký a oblíbený hotel TOP Hochgurgl, se svého celoživotního snu nevzdali: Společně se zkušenými odborníky vypracovali ucelený koncept nového muzea motorkářských veteránů: Jejich napínavé příběhy, historické závodní stroje a pestrý, částečně interaktivní program – to vše má i nadále fascinovat a nadchnout nejen fanoušky motoristického sportu, ale všechny návštěvníky bez ohledu na věk.

Pojďte se podívat do motocyklových muzeí on-line pěkně z tepla domova

Více než 450 exponátů

Kromě známých atrakcí, jako jsou vzácné a částečně starožitné historické motocykly a oldtimery od roku 1885 dodnes – je opět v novém muzeu prezentováno více než 450 exponátů! Neuvěřitelná cesta v čase na výstavní ploše 4.500 m² a nyní navíc další highlighty.

Motor Experience

„The Motor Experience“ multimediální zážitkový svět se 4D kinem, motor wall, technickými simulacemi a samozřejmě všude zvuk motorů – zde můžete zažít fascinaci adrenalinovou jízdou po dvou kolech všemi smysly i bez řidičáku!

Mohlo by vás zajímat:  König řádil na flattracku. V Rakousku vybojoval druhé místo

Další chuťovky

„Sound of Motorbikes“ – na speciálně zkonstruovaném modelu zažije návštěvník skutečný pocit z jízdy na motocyklu se všemi vibracemi a zvuky. „Vehicles around the world“ s 96 obrázky, které se střídají každých deset sekund, nabízejí pohled do světa motocyklů a automobilů a jejich nasazení na celém světě. Na jiném stanovišti je rozdíl mezi 2- a 4-taktním motorem vysvětlen vizuálně pomocí interaktivních motorových stolů.

Prezentaci těchto zajímavostí z velké části umožňuje dlouhodobá spolupráce s partnerem muzea KTM Motohall Mattighofen, který kromě těchto interaktivních stanic v Hochgurglu vystavuje 24 vozidel KTM: od historických motocyklů z roku 1956 až po high-tech závodní vozy Rennboliden KTM X-Bow. „Jako KTM Motohall rozhodně chceme být součástí tak kvalitního muzejního konceptu a prezentovat historii KTM výběrem exkluzivních exponátů,“ říká generální ředitel KTM Motohall René Esterbauer.

Stejně jako před požárem budou i nadále pořádány pravidelné tématické výstavy:

 • Motorky v Tyrolsku – co odnes čas seznamuje s legendárními průkopníky motorového sportu, jejich automobily a závody.
 • Expozice Snowsport Exhibition přibližuje historii a vývoj motorizace na sněhu s historickými exponáty a vybavením pro zimní sporty.

Návštěvu muzea završuje moderní restaurace s velkou sluneční terasou, takže zábavu a akci doprovází i gurmánské požitky!

TOP Mountain Motorcycle Museum – fakta

 • více než 450 historických motocyklů z více než 130 let …
 • 4 500 m² výstavní plochy
 • nejvýše položené muzeum motocyklů v Evropě (2.175 m)
 • otevírací doba v muzeum: denně od 10 do 17 hodin
 • vstupné: dospělí € 15, děti € 10 (slevněné vstupné pro skupiny a držitele Ötztal Card  nebo Ötztal Premium Card)
 • pravidelné speciální výstavy
 • přímo na horské silnici Timmelsjoch Hochalpenstraße u nástupní stanice lanovky Kirchenkarbahn
 • samoobslužná restaurace v TOP Mountain Crosspoint s dobrotami z místní a mezinárodní kuchyně
 • dobíjecí stanice pro elektromobily