Jaký olej potřebuje váš motocykl?

olej

K tomu, aby vám vaše motorka dlouho a dobře sloužila, bude vyžadovat váš aktivní přístup. Pravidelná péče a údržba vám zajistí, že váš stroj bude fungovat spolehlivě vždy a všude. Mezi hlavní komponenty, jejichž množství a stav je třeba sledovat, patří motorový olej. Motorový olej pro motocykly má určitá specifika, která olej pro osobní vozy určitě nenahradí. Jak a podle čeho zvolit správný motocyklový olej?

Základní členění a značení maziv

Kvalitní motocyklové oleje se přizpůsobí motoru i stylu jízdy. Podle základního členění mohou spadat do třech kategorií, tedy mezi oleje minerální, polosyntetické nebo syntetické. Který z nich je vhodný právě pro vaši motorku vám řeknou pokyny výrobce. Obecně platí, že minerální oleje jsou vhodnější pro motory s nižším výkonem a starší typy motorek. Naopak novější a silnější stroje vyžadují oleje polosyntetické nebo syntetické.

Kategorie od sebe rozeznáte podle značení zimní třídy, tedy čísla a písmene W před pomlčkou. Oleje s nízkým číslem (0 nebo 5) jsou minerální, střední čísla požívají polosyntetické oleje a syntetické mají vyšší čísla (15, 20 atd.). Pak tedy například olej značený 20W-50 je syntetický.

Bezpečně promazáno

Motorový olej chrání všechny prvky motoru, pečuje o ně, čistí je a udržuje v dobré kondici. Dobrý olej, a to platí především pro polosyntetické a syntetické oleje, zanechá na povrchu ošetřované části tenký ochranný film i ve chvíli, kdy motorka stojí a olej steče do olejové vany. Tím mechanismus chrání především při startu, kdy dochází k největšímu namáhání do chvíle, než se olej v motoru dostatečně ohřeje.

Dvoutaktní motorky

Dalším faktorem důležitým pro volbu ideálního maziva je samotný motor. Dvoutaktní motorka musí dostat jen oleje pro dvoutaktní motory, aby byla dostatečně chráněna před zadrhnutím, a to i v těch nejnáročnějších jízdních podmínkách. Olej pak umožňuje rychlý a snadný start za studena. Oleje pro 2-taktní motory lze pořídit i pro míchání s palivem v poměru, který určuje výrobce.

Čtyřtaktní motorky

Je známou věcí, že při své činnosti odvádějí 4-taktní motocyklové motory výrazně těžší práci než čtyřdobé automobilové motory. Nelze tedy nikdy zaměňovat motorové oleje pro osobní vozidla s oleji pro motocykly. Motorové oleje pro čtyřdobé motory motorek jsou speciálně vyvinuty tak, aby jedinečně plnily extrémní požadavky těchto motorů. Zajišťují vysokou ochranu před opotřebováním a velkými teplotami, umožňují snadné řazení a pečují o převodovku.

Uvedené oleje mají bohatou škálu různých potřebných vlastností, složení a viskozit, které podléhají náročným technickým normám a testům. To vám dá jistotu, že vaše motorka dostane vždy ten správný typ a třídu oleje, kterou potřebuje, přesně jak doporučuje její výrobce.

Foto: SIGAUS – www.sigaus.es, CC BY-SA 4.0, Link