Jak si správně vybrat motocyklový motorový olej?

Test-2019-FB-Mondial-HPS-300i- (40)

„Kdo maže, ten jede“ platí rovněž pro motocykly. Umíte si ale vybrat správně motorový olej právě pro váš motocykl?

Každý stroj potřebuje pro svoji provozuschopnost údržbu. Nejinak je tomu s motocyklem. A stejně jako u automobilů, ale i u jiných strojů, je pro dlouhou životnost motorických částí nutný vhodný motorový olej. Musíme sledovat jeho stav a v případně potřeby jej doplnit či vyměnit. Rozhodně neplatí, že do motocyklů patří stejný motorový olej jako do automobilů. Má svá specifika nejen podle typu motocyklu. O výběru rozhoduje třeba i styl naší jízdy. Výhodou je, že motocykl nemá takovou spotřebu oleje jako automobil. Díky tomu si u něj můžeme dovolit investovat skutečně do kvality.

Jakou funkci má motorový olej v motocyklu?

Bez motorového oleje motor nebude fungovat. S nekvalitním rychleji degraduje a zcela zásadně se snižuje jeho životnost. Olej má schopnost chránit motorové prvky a rovněž je čistit. Na povrchu části motoru se vytváří jemný olejový film, jehož schopností je ochrana motoru zejména při startu motorky, kdy je ještě olej v motoru studený a dochází proto k největšímu opotřebení motorových částí. Pro tento účel se používají zejména syntetické oleje, ale též ty polosyntetické. Existují ještě oleje minerální. Tyto se používají u motorek s nižším výkonem nebo u motocyklů starší výroby. U silných motocyklů je jednoznačnou volbou syntetický či polosyntetický olej. O vhodném oleji dává obvykle pokyny výrobce motocyklu.

Oleje pro dvoutaktní a oleje pro čtyřtaktní motocykly se liší

Toto pravidlo je známé i laikům – dvoutakty a čtyřtakty potřebují odlišné oleje. Platí to i u motocyklů, a navíc je zapotřebí opět zdůraznit, že motocyklové a automobilové oleje rozhodně nelze zaměnit.

Oleje pro motocykly 2T

Dvoutaktní motor motocyklu potřebuje olej, který jej spolehlivě chrání před zadřením. Po oleji chceme, aby fungoval i za studena a chránil motor ihned po startu. Koupit lze rovněž oleje pro dvoutaktní motocykly, jež se přidávají do paliva. Přesné dávkování vždy doporučuje výrobce motoru či motocyklu. Dobrou volbou oleje pro dvoutaktní motocykl je například značka Motul.

Oleje pro motocykly 4T

Čtyřtaktní motocyklový motor bývá výrazně více namáhaný než čtyřtaktní motor u automobilu. To klade i vyšší nároky na olej. Motorové oleje pro čtyřtakty motocyklů jsou vystaveny extrémním teplotám. Musí být schopné motor chránit i za těchto podmínek. Zajišťují též funkčnost a ochranu převodovky a zjednodušují řazení. Dobrou volbou pro čtyřtaktní motocykly je Liqui Moly Street 10W-40. Jde o syntetický olej nabízející čtyřtaktním motocyklům vysokou ochranu před opotřebením a zajišťující vynikající jízdní vlastnosti. Oleje pro čtyřtaktní motocykly nabízí rovněž značky Castor, Motul, Eni i-Ride, BMW, REPSOL a další.

Co dodržet při nákupu motorového oleje?

  • Při výběru oleje pro motocykl je vždy důležité vycházet z doporučení výrobce motocyklu.
  • Vybírejte oleje od prestižních značek. Jsou zárukou kvality, delší životnosti a lepších vlastností.
  • Všímejte si doporučenou výkonnostní třídu (SJ, API apod.), stejně tak jako viskozitu. Tyto základní parametry motorového oleje najdete vždy na jeho obalu.
  • Pro orientaci výběru oleje vám poslouží již zmíněná klasifikace motorových olejů podle normy API. Ta vyjadřuje výkonnostní třídy pro zážehové motory. Nejvyšší kvalitu dnes představují oleje označeny jako API SM.
  • Nikdy nezaměňujte automobilové oleje s oleji pro motocykly.
  • Dbejte o to, abyste dolévali olej vždy z koupené zaplombované lahve a nedošlo k záměně obsahu. Jestliže skladujete olej ve větších nádobách, kontrolujte vždy čistotu tohoto oleje a vyvarujte se usazenin a nečistot.