Jak na pojištění motocyklu při srážce se zvěří?

LB_bikemania

Střetu motocyklu se zvěří se obává asi každý motorkář. Na rozdíl od střetu vozu se zvěří z něj totiž motorkáři vycházejí málokdy jako vítězové. Lze se proti střetu se zvěří pojistit a tak škodu alespoň minimalizovat?

Havarijní pojištění na motocykl, ano, nebo ne?

Srážka se zvěří hrozí stále častěji. Podle údajů Policie ČR došlo v roce 2019 ke 12 871 hlášeným střetům se zvěří, přitom v roce 2009 to bylo jen 3084 případů. Pro motocykl jako pro každé jiné motorové vozidlo je třeba mít uzavřené povinné ručení, tedy pojištění odpovědnosti za škody. To uhradí škody, které v případě nehody způsobíte druhé straně. Pokud chcete, aby pojišťovna zaplatila také škody, které se staly vám, je třeba mít uzavřené ještě havarijní pojištění. Havarijní pojištění motocyklu se uzavírá na různá rizika, je to zcizení, krádež, živly, nebo vandalismus.

Jak k havarijnímu pojištění, tak k povinnému ručení si lze objednat další připojištění, připojištění střetu se zvěří bývá u pojištění vozů velmi běžné. U motocyklu tomu tak není, v současné době toto připojištění nabízejí pouze některé pojišťovny. „Pokud má zákazník zájem, můžeme mu sjednat i připojištění střetu se zvěří, a to buď jako součást povinného ručení na motocykl, nebo balíčku s havarijním pojištěním. Stačí pouze provést na našich stránkách www.kalkulator.cz kalkulaci pojistného, při které se zadávají informace o motocyklu a jeho majiteli. Zákazníkovi se následně ozveme a připojištění střetu se zvěří společně uzavřeme po telefonu,“ uvádí Jessika Liptáková, specialistka pojištění ze společnosti Kalkulátor.cz, která se zabývá úsporami v oblasti energií a pojištění.

Srážka se zvěří, nebo zvířetem?

Je třeba rozlišovat, zda motocyklem srazíte divokou volně se pohybující zvěř, tedy srny, jeleny, divočáky apod., nebo zda jde o domácí zvířectvo. Pokud bude účastníkem nehody například pes, nebo kočka, či jiné domácí zvíře, které někomu patří, pak se neobracejte na svou pojištovnu, ale na dotyčného, kterému zvíře patří. Jiná situace může také nastat, pakliže probíhá hon a vám vběhne před stroj zvíře, které je honem evidentně vyplašené a donucené k této reakci. V takovém případě se můžete obrátit na místní myslivecké sdružení, které by mělo škodu nechat proplatit ze své pojistky. Pokud uzavřete připojištění střetu se zvěří, ke škodě dochází skutečně pouze tehdy, když se se zvěří střetnete. Pokud například začnete kvůli přecházející srně brzdit a dostanete smyk, je škoda pouze na vás.

Mohlo by vás zajímat:  Zvyšuje se počet nehod s účastí motocyklistů. Dopravní nehody motocyklistů končí ve většině případů jejich vážným zraněním

Co po střetu?

Co dělat, pakliže ke srážce se zvěří dojde a vy jste pojištěni? Pokud se nehoda obešla bez vašeho zranění, je třeba, abyste přivolali na pomoc policii, která okolnosti nehody zdokumentuje a postará se také o odstranění sražené zvěře. Zejména pokud zvíře nezahyne a odběhne, pak by mělo být z dokumentace patrné, že motocykl utrpěl skutečně srážkou se zvěří, tedy stopy krve a zvířecí srsti.

Veškerou dokumentaci je třeba předat pojišťovně, která pojistnou událost začne řešit. Většinou zákazníkovi navrhne několik řešení, například to, že škodu proplatí až na základě faktury.

Foto: Shutterstock - Text: Michaela Kadlecová