Investoři se nedohodli se zakladatelem Čezeta Motors. Firma spadla do insolvence

Městský soud Praha rozhodl včera o insolvenčním návrhu vůči společnosti Čezeta Motors s.r.o. a vyhlásil konkurz. K návrhu zakladatele společnosti Neila Eamonna Smithe se přidal i druhý, investory nominovaný jednatel společnosti, Dano Gašpar, protože se ani po dvouletých jednáních nepodařilo dosáhnout dohody o navrhovaných řešeních. Plánované financování společnosti v objemu 6,5 milionu korun tak nebylo možné realizovat. Mělo zabránit insolvenci a připravit strukturovaný mezinárodní proces prodeje společnosti, resp. půdu pro nalezení strategického investora.

„Rozhodnutí soudu považujeme v tuto chvíli za jediné možné a podstoupíme všechny potřebné kroky v souladu s ním. Podmínky majoritního vlastníka k vypořádání byly pro investory nepřijatelné. V konečném důsledku by investoři jen navyšovali ztráty a své riziko bez jistoty plnění již uzavřených obchodních dohod. Investoři tak neviděli jinou cestu než insolvenci,“ vyjádřil se Dano Gašpar, vedoucí partner Crowdberry a druhý jednatel ve společnosti Čezeta Motors s.r.o.

Mohlo by vás zajímat:  Spanilá jízda harleyů na All American Fest, seskok osvětlených parašutistů

Společnost Čezeta získala první investici od Crowdberry investorů už v roce 2018 a další překlenovací financování v roce 2019. Záměrem bylo oživit legendárního českého výrobce motocyklů s mezinárodním renomé. Elektrifikace motocyklů realizovaná v uplynulých letech i s pomocí kapitálu investorů přispěla k vytvoření hodnoty, akcelerované nástupem elektromobility. Nový model se však zejména kvůli vysoké ceně, nedostatku rozvojového kapitálu a managementu neprosadil.

Skútr Čezeta 506 je prvním sériovým elektromobilem vyrobeným v ČR

V zájmu investorů však bylo ochránit hodnotu společnosti a zvrátit proces úpadku s cílem mít možnost hledat strategického partnera. Spolu s Crowdberry investoři učinili několik kroků nad rámec postavení minoritních spoluvlastníků. Zároveň se vybraní investoři rozhodli poskytnout dodatečnou investici v objemu 6,5 milionu korun na vypořádání závazků majoritního vlastníka, zvrácení insolvence, zajištění pokrytí minimálních nákladů na fungování společnosti a zahájení procesu prodeje nebo oslovení strategického investora. „V Crowdberry jsme přesvědčeni, že v domácím i mezinárodním měřítku je široký výběr hráčů, kteří by o takovou značku projevili zájem a dostali by ji na trh i s cenově dostupnějšími modely,“ doplňuje Dano Gašpar.

Dohody na vypořádání se však nepodařilo dosáhnout, protože podmínky většinového vlastníka byly pro investory, kteří projevili zájem společnost dále financovat, neakceptovatelné. V současnosti mají Crowdberry investoři v portfoliu více než 25 společností a Čezeta je první případ insolvence ve více než 7leté historii. Je to i díky tomu, že se zaměřuje na již prověřené firmy, které mají dostatečné zázemí – ať už se jedná o mladé společnosti, malé a střední podniky nebo nemovitosti. „V kontextu současné ekonomické a geopolitické situace vedeme investory k rozkládání rizika a diverzifikaci mezi více firem a segmentů. Spravujeme ekosystém založený na důsledném výběru, důvěře a transparentnosti, který jim poskytuje možnost vytvořit si vlastní portfolio. Kromě investiční platformy poskytující možnost investovat do segmentů s různou mírou rizika, mohou investoři investovat do investičních fondů po b oku profesionálních, resp. institucionálních investorů – ať už jde o náš realitní fond kvalifikovaných investorů, fond na podporu začínajících firem nebo fond zaměřený na investice se sociálním přesahem,“ uzavírá Peter Bečár, partner Crowdberry.

Mohlo by vás zajímat:  Policisté pátrají po řidiči, který natočil svoji riskantní jízdu. Rychloměr se několikrát blížil 300 km/h

Celkové závazky společnosti vůči věřitelům představují více jak 13 milionů korun, přičemž největší podíl tvoří závazky vůči společníkům. V současnosti již nebylo možné realizovat ani zmiňované předjednané financování společnosti minoritním vlastníkem (reprezentuje jej 92 společníků/investorů). O insolvenci Čezeta Motors s.r.o. rozhodl Městský soud Praha 28. července 2022 samostatným usnesením bez dalšího nařízeného jednání.