Elektrický Pionýr se ukáže ve světové premiéře na brněnském Motosalonu

Pionýr, legenda, které nestárne. Že jde o fakt, svědčí světová premiéra elektrické verze, která se v režii opavské firmy Motoscoot odehraje na letošním Motosalonu.

A když „pincek“, tak velkém retro stylu. „Novinka je odkazem na prvního Pionýra z roku 1956, modelovou řadu 555,“ vysvětlil Pavel Brída z Motoscoot. Model tak naváže na Pionýra z roku 2006, který byl firmou uveden u příležitosti 50 let od modelu 555 a poháněl ho spalovací čtyřtaktní motor v licenci Honda. Benzinový stroj se donedávna prodával, ale kvůli striktním emisním normám jej podle zájmu nahradí tento elektromotocykl E-Pionýr. „V České republice se běžně neodehrává světová premiéra, nicméně u nás to bude už v pořadí čtvrtá, a to přímo na brněnském výstavišti,“ poznamenal Brída.

A jak bude e-verze legendy vypadat? „Prototyp E-Pionýra je vybavený českým patentem, původně leteckým motorem od společnosti Emerze elektro, u kterého byl snížený výkon z 30 kW na 10 kW. S ním stroj dosahuje omezené rychlosti okolo sta kilometrů v hodině. Dojezd elektromotocyklu vybaveného českou lithiovou baterií od firmy Akupack s kapacitou 49 Ah se pohybuje okolo osmdesáti až sto – případně i více kilometrů, vše záleží, jakou si zákazník zvolí kapacitu baterie, která dnes bohužel tvoří skoro polovinu hodnoty motocyklu,“ vylíčil Pavel Brída.

Cena by se v základní verzi motoru do 3 kW měla pohybovat okolo 70 tisíc korun a se sériovou výrobou chtějí podle zájmu v Opavě začít od roku 2019. Zajímavostí je, že veškeré projekty firmy Motoscoot od 1991 – 2018, byly vždy a pouze výhradně financovány jen z vlastních zdrojů bez jediné dotace.

A když jsme u toho retra, z Opavy do světa vyjíždějí od roku 2004 také mopedy Betka, nástupce tradiční Babety. V roce 2010 představili verzi nového Velorexu k 60. výročí s označením VELORXTRIKE. Už loni Motoscoot s elektrickou verzí motocyklu e-Duck 125 se 17palcovými koly, motorem Bosch a baterií Panasonic (který taktéž původně firma představila v benzinové verzi s vlastním designem před cca deseti lety v roce 2007). Ten bude mít na brněnském Motosalonu českou premiéru. Firma na svém stánku v evropské premiéře předvede také elektrická vozidla e-choice v podobě malého osobního elektromobilu a také e-dodávky pod značkou Velorxtrike. Českou premiéru bude mít motocykl Bajaj 400. Firma nabízí i enduro TMEC 125.