Drsná devátá etapa pro KTM na DAKARu 2021. Toby Price v nemocnici

Sam Sunderland a Matthias Walkner z Red Bull KTM Factory Racing úspěšně dokončili devátou etapu Rallye Dakar 2021, kde bohužel kvůli havárii kolem kilometru 155 byl Toby Price nucen z akce odstoupit. Daniel Sanders z KTM Factory Racing se umístil na devátém místě v náročném časovaném speciálu.

Den devátý na Dakaru 2021, který měl etapu v podobě smyčky začínající a končící v pobřežním městě Neom, se pro tým Red Bull KTM Factory Racing ukázal jako testovací. Jezdci překonali celkovou vzdálenost 579 km a čelili 109 km dlouhému spojení, které vedlo k 465 km měřenému speciálu. Směs rychlých štěrkových tratí a písečných údolí se ukázala jako obrovská výzva pro všechny závodníky.

Sam Sunderland byl čtvrtým závodníkem, který nastoupil na start speciálu. Vzhledem k tomu, že časy mezi nejlepšími jezdci byly velmi těsné, Brit úspěšně absolvoval první tři kontrolní body v první pětce. Dva kilometry od pátého kontrolního bodu Sam bohužel narazil na spoluhráče Tobyho Pricea, který těžce havaroval a potřeboval lékařskou pomoc. Sunderland zůstal s Priceem, dokud nebyl letecky převezen do nemocnice, a poté pokračoval ve zbytku etapy. Po ztraceném čase pomocí Priceovi je šampion Dakaru 2017 na třetím místě v prozatímním celkovém pořadí.

Mohlo by vás zajímat:  Michek vyrovnal na Dakaru své maximum. Pomohly mu prášky proti bolesti

Sam Sunderland: „Je zřejmé, že dnes to byl docela drsný den. Vyrazil jsem tvrdě a zvládal složitou navigaci dobře. Pak jsem narazil na Tobyho, který ležel v korytě řeky. Pomáhal jsem, dokud nepřiletěl vrtulník, pak jsem vyrazil a pokusil se dostat zpět do dobrého rytmu. Asi po 100 kilometrech jsem  narazil do skály a vyletěl přes řídítka. Byla to docela velká havárie, docela velký náraz ale naštěstí jsem nebyl příliš zraněn. S poškozenou navigací se mi podařilo dosáhnout cíle sledováním ostatních, ale to je vždy těžké. Opravdu těžký den pro tým, ale toto je Dakar a vždy je to výzva. Zítra se přeskupíme a uděláme maximum. “

Matthias Walkner si užíval start deváté etapy a v jejím průběhu si udržel pozici v top 10. Když se terén změnil na techničtější skalnaté tratě a koryta řek, rakouský jezdec zmírnil své tempo aby nedělal chyby na vysokorychlostním speciálu. Walkner, který se rozhodl pro bezpečný dojezd do cíle, se umístil na šestém místě, jen něco málo přes 14 minut ztráty oproti dennímu vítězi.

Matthias Walkner: „Ano, byl to opravdu, opravdu náročný den, skrz spousty kaňonů se skalami všude. Ze začátku to bylo velmi příjemné, začínat blízko oceánu a poté mířit do pěkného údolí. Ale pak, když jsme přijeli do kamenitých sjezdovek, bylo to mnohem náročnější a já jsem se snažil ze všech sil zůstat v bezpečí a dostat se do cíle. Jsem spokojený s tím, jak jsem jel, ale zjevně kvůli dnešním haváriím mých přátel a spoluhráčů to není tak dobrý pocit. Přeji jim vše nejlepší a zítra se pokusím znovu soustředit. “

Daniel Sanders z KTM Factory Racing ukázal během deváté etapy velkou rychlost – mladý Australan se neustále učí a zdokonaluje své dovednosti v navigaci. Bohužel Sanders ztratil na své soupeře trochu času. Přesto dokončil etapu jako devátý nejrychlejší a v prozatímním pořadí je celkově na šestém místě.

Daniel Sanders: „Dnes to byl opravdu náročný den. Začalo to pěkně na pláži s několika chladnými písčitými stopami a já jsem se dostal do pěkného rytmu a cítil jsem se dobře na motorce. Pak jsem na 50kilometrové značce narazil do skály a docela dobře se rozbil. Znovu jsem jel, ale ztratil jsem veškerou vodu z vodního vaku, takže dnes byla trochu žízeň. Když jsem pak narazil na Tobyho, rychle jsem zastavil, abych se ujistil, že je v pořádku, než jsem pokračoval do cíle. Měl jsem další havárii, která trochu rozbila motorku, ale vrátil jsem se ok. Zbývají ještě tři dny, tak se podívejme, co se stane zítra. “

Mohlo by vás zajímat:  Elektrický skútr Piaggio 1 přiváží pro rok 2023 drobná vylepšení

Jako bývalý přední jezdec KTM na letošní akci měl Toby Price dobré předpoklady k tomu, aby bojoval o konečné umístění na stupních vítězů. Dvojnásobný vítěz Dakaru, který byl přepraven do nemocnice v Tabuku a potvrdil, že utrpěl zlomeninu klíční kosti, nebude v letošní rallye bohužel hrát žádnou další roli.