Dojmy z prvních hodin po zahájení oslav 115. výročí Harley-Davidson

2018-oslavy-115-let-harley-davidson-den-1-ctvrtek

Dlouho jsme o tom mluvili, napjatě čekali. Konečně oslavy 115. výročí Harley-Davidson v Praze začaly. Byli jsme u prvních minut, kdy představitelé firmy, organizátoři, potomci slavného zakladatele značky a další osobnosti slavnostně zahájili oslavy a pronesli pár hřejivých slůvek. Společným přestřižením pásky byly oslavy slavnostně zahájeny.

Víte, že na oslavách se sejdou lidé ze 77 zemí světa? To by bylo, aby jich nepřijelo víc než před pěti lety do Říma a stotisícová návštěvnost nebyla překonaná. Když jsem se tak procházel po místě, potkával jsem lidi skutečně z různých koutů světa. Ze skupinek byla slyšet každou chvíli jiná řeč. Jak bych to přiblížil? Už to mám: taková mezinárodní směsice radosti a veselí. Na první pohled bylo zřejmé, že tady funguje něco, co na první pohled není vidět. Volnost a svoboda, motorka a nespoutanost civilizačními nesmysly a zvyklostmi. Prostě „parta“ , která podobně vnímá svět a uznává podobné hodnoty. Popsat zdejší atmosféru je asi dost problém. Lidi, to chce prožít!

Je první den, prvních pár hodin. Všechno fakt teprve začíná. Plocha výstaviště se plní nádhernýma mašinama, motorkářů přibývá. A to nejen na oficiálně stanovené parkovací ploše uvnitř areálu. Oči přecházejí už při příchodu, ulice kolem hotelu Mama Shelter je už teď plná motorek. Jedna krásnější než druhá. Takže jen cesta tam vám asi zabere víc času než jste předpokládali. A co teprve po vstupu. Já jsem parkoviště procházel vlastně v době, kdy většina účastníků ještě byla na cestě. Udělal jsem pár fotek a sami se můžete přesvědčit, jaká krása se do Prahy sjíždí. A pořád přibývají další krasavice.

Kdo z vás věří, že Praha překoná čísla z poslední oslavy v Římě? Já v to věřím. Myslím, že i pořadatelé k zajištění oslav tak přistoupili. O tom se každý přesvědčí už v okolí Výstaviště. Policie je snad všude. Vždyť je taky denně nasazeno na 200 policistů k zajištění bezpečnosti. Nejsou to jen policisté dopravní a „kolegové na motorkách“, potkat můžete i policisty “ v plné zbrani“, tedy třímající samopaly. Hasiči si špatnou prací nechtějí pokazit jméno a to nejen proto , že v letošním roce ti pražští slaví 165 let. A tak jsou nasazeni ve zvýšeném počtu s dalšími připravenými družstvy k rychlému zásahu. „Co kdyby se někomu udělalo špatně,“ chce se vám zeptat. Zdravotníci jsou OK. Na místě jsou připraveni nejen nejen zdravotníci a lékaři, ale i ta nejšpičkovější technika. 

Není důvod se čehokoliv obávat, není důvod neslavit. A k tomu je vedle již zmiňovaných požitků pro oči možné si vybrat z množství dobrot na stáncích. Potřebuje si někdo doplnit výbavu na motorku či touží po suvenýru? Tak hybaj, mají tady velký výběr.

A ještě malé odbočení. Hodně motorek, hodně lidí, dost velké teplo, dnes zatím bylo i sluníčka skoro příliš (u vody by asi nevadilo). Budete-li chtít vidět a zkusit všechno najednou a rychle, dost se naběháte a můžou vás bolet nohy. A nezapomeňte: peníze jsou vám na oslavách k ničemu. Platí se platební kartou. Nemáte kartu? Už jedete a nechali jste ji doma? Nevadí. Přímo na místě vám platební kartu vydají. A můžete ji využívat i po skončení oslav.

Oslavy jsou tady a dalších takových se hned tak nedočkáme. Možná účast na takové akci se nám naskytne za život méně častěji než zatmění slunce. Oči celého motorkářského světa sledují Prahu. Kdo nezajde, neuvidí.

V dalším příspěvku se můžete těšit na galerii fotek z výstavy, která je uvnitř otevřená. Záměrně jsme neuvedl výstava motorek, protože některé kousky by se možná už snad ani neměly nazývat motorkou. Nádherné custom kousky. Fotky jsou fajn, ale z očí do očí?