Dnes je den obětí dopravních nehod. Motorkářů letos zemřelo už přes osm desítek

nehoda-motorka
Ilustrační foto | Zdroj: Wikimedia Commons - Optimal claim / CC BY-SA

Na neděli 21. listopadu letos připadl světový den obětí dopravních nehod. Den vzpomínky na lidi, kteří zemřeli při dopravních nehodách, vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) na třetí neděli v listopadu. WHO uvádí, že v důsledku dopravních nehod celosvětově umírá ročně 1,2 milionů lidí a dalších 50 milionů je zraněno.

V období leden až říjen 2021 bylo v důsledku dopravních nehod na pozemních komunikacích v České republice usmrceno 384 (meziročně o 9 méně, tj. -2,3 %) a těžce zraněno 1 372 osob (meziročně o 248 méně, tj. -15,3 %). Zranitelní účastníci silničního provozu se letos na všech usmrcených osobách podíleli 47 %. V uplynulých 10 měsících bylo usmrceno 79 motocyklistů (21 %; meziročně o 19 osob více!), 61 chodců (16 %; historicky nejméně, meziročně o 5 méně) a 39 cyklistů (10 %, meziročně o 1 méně). Pokud jde o krajské srovnání, nejvíce usmrcených (58) i těžce zraněných osob (225) bylo v letošním roce evidováno ve Středočeském kraji, s 42 usmrcenými následoval Jihočeský a s 37 usmrcenými Jihomoravský kraj.

Na dálnicích bylo loni usmrceno 12 lidí, nejčastěji kvůli nepřiměřené rychlosti a nevěnování se řízení. Celkem bylo loni 460 úmrtí při dopravních nehodách – dálnice tedy mají relativně velmi malý podíl na smrtelných nehodách. Dálnice dlouhodobě patří k jednoznačně nejbezpečnějším typům komunikace. Závažné následky nehod vztažené k dopravnímu výkonu byly na dálnicích více než čtyřnásobně nižší než na silnicích I. třídy. Letošní světový den obětí dopravních nehod klade důraz na snižování rychlosti.

Mohlo by vás zajímat:  Motorkáři se vrací na silnice. Loni byla každá šestá smrtelná oběť v silničním provozu motocyklista

Dnes se v 9 hodin dopoledne uskuteční u památníku obětem dopravních nehod na odpočívce u Pávova pietní akt k uctění jejich památky. Zúčastní se ho trvalý jáhen z římskokatolické farnosti Halíčkův Brod a příslušník HZS Kraje Vysočina Petr Trefil a koordinátorka BESIP pro Vysočinu Veronika Vošická Buráňová. Památník na odpočívce Pávov, určený obětem a pozůstalým dopravních nehod, byl otevřen v roce 2006 u příležitosti 30 let provozu D1. Umístěno bylo na začátku 30 dřevěných křížů, každý symbolizuje jeden rok provozu dálnice. V dalších letech byly kříže doplňovány, od roku 2017 památník nebyl udržovaný, až letos zajistili opravu a údržbu památníku zaměstnanci Správy a údržby dálnic ŘSD.