David Pabiška svůj 13 Dakar nedokončil, po havárii odstupuje

Čtvrtá etapa Rallye Dakar 2022, která byla zároveň nejdelší v letošním ročníku, se ukázala jako velmi náročná a extrémně rychlá a z pohledu slovenského Jantar Teamu a jezdce Davida Pabišky i jako smolná.

Poté, co se David držel na jednom z Waypointů na pěkném třicátém pátém místě a jel ve skupině, která měla vysoké tempo, přišla zpráva o jeho havárii.

V rychlosti okolo 100 km/h došlo k pádu, při kterém si David zlomil pravou klíční kost a 7. žebro a musel ze závodu odstoupit. To je velká smůla, protože David letos absolvuje svou třináctou Rallye Dakar a je to poprvé, co nespatří cíl soutěže.

„Davidova havárie mě mrzí, ale ne nadarmo se říká, že Dakar je nejtěžší soutěž na světě a často má právě takovou podobu. S Davidem jsme mluvili ještě v tankovací zóně a byl spokojený, i když říkal, že čtvrtá etapa byla strašně rychlá. Asi o hodinu později jsme se bohužel dozvěděli, že měl nehodu.

Naštěstí zranění nebylo vážné a vrtulník Davida transportoval pouze do tankovací zóny, ze které jej do bivaku transportoval po několika hodinách pořadatel po silnici. V nočních hodinách tak došlo k rentgenování a následnému zafixování pravé ruky ortézou. Operace naštěstí nebyla nutná.“ Popisuje sled událostí šéf Jantar Teamu Ján Miloň.

„Letošní třináctý Dakar se neměl konat. Zatím jsem vždycky dojel do cíle, ale teď je všechno jinak. Samozřejmě nepopírám, že to byla moje chyba. Ve skupině nás bylo několik a začalo se hodně prášit, takže jsem trochu sjel z trati a bylo to. Problém nebyl v nárazu, ale v tom, že se mi nenafoukla airbagová vesta, což mě dost vyděsilo, protože všechno mohlo dopadnout úplně jinak. Chtěl bych všem poděkovat, protože vaše podpora, jak z České republiky, tak ze Slovenska, byla neuvěřitelná, obrovská a moc si jí vážím,“ řekl k nehodě David Pabiška.