Dakar 2023 pojedu více hlavou, vyhlásil Podmol

Své přípravy na druhou účast na Dakarské rallye už finalizuje. A vedle toho Libor Podmol přemýšlí, jakou strategii na nadcházejícím ročníku v Saudské Arábii zvolit. „Rozhodně chci nejtěžší závod světa rozjet lépe než minule. Když jsem tam byl poprvé, tak jsem si na testovací dráze před novináři rozbil hubu a v první etapě si přivodil otřes mozku. Plánuji teď jet více hlavou,“ prohlásila freestyle motokrosová hvězda, která pojede v soukromém týmu v kategorii bez asistence.

Mrazivé počasí mu zkazilo přípravu. Vždyť Libor Podmol přemýšlel, že vyjede ještě v Česku na motorce. „Byla taková zima, že jsem se přestal potápět v mé studené kápy, kterou mám před barákem. Led už nešel rozsekat. I tak jsem vyrazil v tom sněhu na kole. V mínus sedmi stupních jsem absolvoval tříhodinový trénink,“ popisoval mistr světa ve freestyle motokrosu. Zároveň nepodceňuje ani mentální přípravu. „Absolvuji online koučink, hlavu rozhodně nepodceňuji. Jsem psychicky a fyzicky velmi dobře připravený.

V roce 2020 skončil Podmol na 31. místě, z pádů v prvních etapách se otřepal a pak se několikrát podíval výsledkově do první třicítky. To nyní pojede bez pomocí mechaniků, vše si musí opravit sám. „Nemohu si dovolit velké pády. První dny na Dakaru chci jet v klidu, třeba na sedmdesát procent. Ale zase nechci, aby mi soupeři moc ujeli,“ dodal Podmol, který ani neřeší moc konkurenci v Malle Moto. „Myslím, že pět lidí tam bude hodně rychlých. Já chci získat bednu, nejlépe tuhle kategorii vyhrát. Ještě důležitější je si užít další velké dobrodružství a odpovědět si při tom na nějaké mé otázky.“

Nechce být bezdomovec

Před nedávnem se Podmol dozvěděl, že bude spát ve stanu, který dostane od pořadatelů. Ten však dostane těsně před startem, takže minimálně dva dny si musí zajistit přespání sám. „Bál jsem se, že na Dakaru bude ze mě bezdomovec. Nakonec mě zachrání kluci z FESH FESH týmu, kteří mi poskytnou lehátko u nich v kamionu,“ oddychl si Podmol, který s ostravským týmem bude spolupracovat. Přepravovat mu budou jeho pneumatiky, využívat bude také jejich fotografa a kameramana.

Na spolupráci s Liborem se velmi těšíme. V posádce máme Alberta Lloveryho jehož neteř Margot jezdí světový šampionát v rallye na motorce. Chceme tuto kategorii více prozkoumat a třeba se nám zalíbí,“ prohlásil Tomáš Vrátný, šéfa týmu FESH FESH.

Trať? Asi nejtěžší v historii

Podmol už má prostudovanou také trať v Saudské Arábii. Názor na ní si udělal celkem hned. „Když jsem jí prostudoval, přestalo se mi na Dakar chtít jet. Dálky tam jsou ukrutné, program se prodloužil na patnáct dní a čtrnáct etap. Bude to asi nejtěžší Dakar v historii,“ má jasno Podmol, který se zároveň těší na proslulou „Pustou končinu“, která nabízí gigantické duny. „Tam to bude hodně zajímavé, jsou tam stometrové písečné kopce. Vypadá to tam asi jako v pohádkách, těším se na to. Písek tam je asi hodně sytý, bude to hodně technicky náročné.“ Právě jízda na písku Podmola velmi baví, je to jedna z jeho nejvíce zábavnou činností. „Je to hodně příjemné, občas si připadám, že na dunách surfuji. Na začátku jsem byl trouba, který po nich létal a brzdil. Doufám, že v nich nebudu brutálně zapadat.