Chcete vlastnit Čezetu? Kupte si elektrický skútr a nebo rovnou podíl ve firmě

cezeta 506

Společnost, která oživila legendární česko-slovenskou značku Čezeta a vyrábí ve své třídě nejlepší elektromotorku, spustila crowd-investingovou kampaň. Na slovensko-české platformě Crowdberry se tak mohou soukromí investoři stát spolumajiteli firmy s investicí již od padesáti tisíc korun. Získaný kapitál firma využije na rozšíření výrobních kapacit, aby se jí podařilo uspokojit rostoucí poptávku.

Notoricky známou značku oživil před pěti lety britský podnikatel Neil Smith, žijící i s rodinou od roku 2001 v Praze. Jemu a jeho týmu se podařilo vyvinout elektromotorku s maximální rychlostí 123 km/hod. Ujede 150-200 km na jedno nabití a lze ji nabít pomocí jakékoli elektropřípojky za 3,5 hodiny. Na vývoji a výrobě stroje se podílí i český motocyklový závodník a novinář, Matěj Oliva, který je generálním ředitelem společnosti. Díky svému designu, moderním technologiím a skvělým parametrům oslovila zákazníky po celém světě. Moderní „prase“, jak se motorce říkalo, tedy Čezetu 506 nabízí i e-shop Alza.cz. Firma již nestíhá vyrábět a potřebuje rozšířit továrnu tak, aby mohla vyrábět 2 000 motorek ročně.

Původní skútry Čezeta vyráběla od roku 1957 do zastavení výroby v roce 1964 Česká zbrojovka Strakonice a vyvážela je do celého světa. Vyrobilo se téměř 130 000 kusů ve třech modelových řadách 501, 502 a 505. Původní skútr osazený dvoutaktním motorem dosahoval rychlosti zhruba 80 km/hod.

Současná Čezeta 506 je prvním homologovaným elektrickým vozidlem vyráběným v České republice. Stroj využívá stejné bateriové články, které nalezneme ve vozech Tesla. Veškerá elektronika a komunikace jednotlivých systémů je ale vyvinuta Čezetou a jejími, převážně českými a slovenskými, dodavateli na míru. Plynová rukojeť, přepínač jízdních režimů a blinkry byly například vyvinuty ve spolupráci s Fakultou elektrotechniky ČVUT v Praze. Motorka se vyrábí v historické továrně Wikov v Prostějově a ve firmě pracuje již 10 zaměstnanců.

„Podařilo se nám navrhnout a vyrobit elektromotorku, která má v celosvětové konkurenci věhlasných značek výjimečné parametry. Přidali jsme ikonický design z padesátých let s drobnou modernizací a historii legendární značky. Pro získání investice na rozšíření výroby jsme zvolili cestu crowd-investingu, protože k motorkám komunita patří. Chtěli jsme všem příznivcům Čezety, ale i investorům očekávajícím zhodnocení svých peněz, dát možnost stát se součástí našeho příběhu. Takto mají příležitost podílet se na růstu a budoucích úspěších firmy,“ řekl Neil Smith, CEO Čezety.

„Crowdberry registrovaným uživatelům platformy představuje investiční příležitosti do dynamických firem, ve kterých mají šanci do budoucna zhodnoti své investice. Často jsou to společnosti s ambicemi přesahujícími hranice České republiky a Slovenska. Čezeta je unikátní díky historii své značky, která resonuje na jejím domácím trhu. Přidává ale inovace, nadčasový design a technologie, které z ní dělají současnou špičku v oboru. Věříme proto, že potenciál firmy je obrovský po celém světě,“ doplnil David Jelen, partner Crowdberry pro Českou republiku.