Cena BMW M Award 2015: Marc Marquez vyhrál exkluzivní BMW M6 Cabrio

Marc Marquez se v sezoně 2015 stal potřetí v řadě držitelem ceny pro nejúspěšnějšího kvalifikanta šampionátu MotoGP – Oficiální slavnostní vyhlášení po posledním závodě ve Valencii.

BMW-M-Award-2015-motogp-Marc-Marquez-BMW-M6-Cabrio-01

Cenu BMW M Award 2015 získává Marc Marquez. Španělský jezdec se v této sezoně šampionátu MotoGP opět stal nejrychlejším kvalifikantem a potřetí za sebou získal prestižní ocenění. Cenu BMW M Award od roku 2003 každoročně uděluje divize BMW M, partner seriálu MotoGP. Její držitel na konci sezony převezme exkluzivní, individuálně navržený automobil BMW M. Cenou pro nejrychlejšího kvalifikanta sezony 2015 je speciální edice nového BMW M6 Cabrio.

Letošním vozem pro vítěze je typický vysokovýkonný automobil od BMW M. Vůz BMW M6 Cabrio pohání vidlicový osmiválec M TwinPower Turbo s výkonem 560 koní. BMW M6 Cabrio zrychluje z 0 na 100 km/h za působivých 4,3 s a dosahuje maximální rychlosti 250 km/h (elektricky omezená). Použité technologie BMW M, jako je dvouspojková převodovka M DCT Drivelogic, M karbonové brzdy, aktivní tlumiče a M aktivní diferenciál, zaručují sportovní a dokonalou ovladatelnost ve všech situacích. Nové BMW M6 Cabrio pro letošního vítěze ceny BMW M Award je mimořádně přitažlivým vozem také na pohled. Mezi jeho nejvýraznější přednosti patří exkluzivní modrá metalická barva karoserie BMW Individual Frozen Blue Metallic, 20palcová kola z lehkých slitin s dvojitými paprsky 343 M s nestejným rozměrem pneumatik pro přední a zadní nápravu, jemná kůže BMW Individual Merino v bílé barvě Opal White, stejně jako leskle černé obložení interiéru BMW Individual Piano Black. Kromě toho, letošní vůz pro vítěze se vyznačuje mnoha prvky z nabídky příslušenství BMW M Performance.

Marquez ziskem třetí ceny BMW M Award vyrovnal rekord Valentina Rossiho a Caseyho Stonera. Španěl je také prvním jezdcem, který tuto cenu získal třikrát za sebou. V roce 2013 se stal prvním nováčkem, jenž získal toto ocenění. Při svém debutu v královské třídě se stal nejrychlejším kvalifikantem. Tento úspěch zopakoval v roce 2014 a v ročníku 2015 opětovně posbíral nejvíce BMW M Award bodů. Marquez letos startoval z první pozice celkem osmkrát a se ziskem 365 bodů cenu BMW M Award vyhrál s velkým náskokem. Oficiální předání ceny se uskutečnilo v neděli při posledním závodě sezony Moto GP ve španělské Valencii. Klíčky od BMW M6 Cabrio Marquezovi předali prezident společnosti Dorna Sport Carmelo Ezpeleta a Frank van Meel, prezident divize BMW M.

BMW-M-Award-2015-motogp-Marc-Marquez-BMW-M6-Cabrio-02

„Jsem velmi šťastný, že jsem tuto cenu vyhrál třikrát po sobě,“ řekl Marquez při slavnostním předání ve Valencii. „Pro nás jezdce je tato cena vždy něčím speciálním. BMW M6 je skvělé auto, mám rád jeho zrychlení a ovladatelnost. A fakt, že jde o BMW M6 Cabrio, přidává této ceně na váze. Vůbec poprvé jsem vyhrál kabriolet, což je pro mě jakožto Španěla ta vůbec nejlepší kombinace. Už se nemůžu dočkat, až se s ním svezu!“

„Cena BMW M Award je důležitou součástí našeho dlouhodobého a úspěšného partnerství s divizí BMW M,“ vysvětluje Carmelo Ezpeleta, prezident společnosti Dorna Sports. „Je fantastické, že divize BMW M takovýmto způsobem oceňuje úspěchy jezdců MotoGP. Udělování ceny BMW M Award již třináct let patří mezi hlavní momenty každého ročníku MotoGP, a i přesto divize BMW M pokaždé sebe samu překoná. BMW M6 Cabrio představuje další naprosto fantastický vysokovýkonný automobil, který předáme Marku Marquezovi. Gratulace Markovi – jsem si jist, že i tentokrát si svou cenu užije.“

„Marc Marquez historii přepsal už před dvěma roky, když se stal prvním nováčkem, který tuto cenu získal. Nyní se stává prvním jezdcem, který ji vyhrál třikrát po sobě. Velká gratulace k jeho mimořádnému úspěchu,“ říká Frank van Meel, prezident divize BMW M. „Cena BMW M Award je důležitým pilířem našeho působení v MotoGP a při jejím výběru je pro nás velmi důležité, abychom pokaždé zvolili skutečně to nejlepší. Mám pocit, že volbou BMW M6 Cabrio jsme znovu uspěli. Jsme hrdí na fakt, že jezdci MotoGP, jejichž životy charakterizují technologické inovace, vysoký výkon a neustálá jízda na hraně, cenu BMW M Award tolik uznávají. Dokazuje to, že naše výrobky mají přesně tyto atributy, což je také důvod, proč jsou tak populární mezi nejrychlejšími motocyklovými jezdci světa. Doufáme, že si Marc Marquez své BMW M6 užije, a těšíme se na příští udělování ceny BMW M Award v roce 2016.“

Cena BMW M Award byla v roce 2015 předána již po třinácté. Stejně jako v samotném závodě, také při každé kvalifikaci jezdci získávají určitý počet bodů. Nejrychlejší jezdec si připisuje 25 bodů, druhé místo na startovním roštu znamená 20 bodů a třetímu připadne bodů 16. Každý následující jezdec získává o bod méně, až k jednomu bodu za 15. místo. Cenu BMW M Award si odveze jezdec s nejvyšším počtem bodů. O stávající rekord tří vítězství se dělí Marc Marquez, Valentino Rossi a Casey Stoner, přičemž Marquez jako jediný získal cenu třikrát po sobě. Jeho krajan Jorge Lorenzo cenu obdržel zatím dvakrát. Jednou vyhráli cenu BMW M Award Sete Gibernau a Nicky Hayden.

BMW-M-Award-2015-motogp-Marc-Marquez-BMW-M6-Cabrio-03