BMW Motorrad představuje systém kufrů Vario pro BMW R 1300 GS

BMW GS s původním plochým dvouválcovým motorem boxer je již více než 40 let symbolem univerzálního potěšení z jízdy na motocyklu. Ať už se jedná o výlety nebo cestování na dlouhé vzdálenosti, dynamickou jízdu po venkovských silnicích nebo mimo vyšlapané cesty – BMW GS, a především nové BMW R 1300 GS je vždy dokonalým společníkem. Dokonce i když jde o objevování těch nejodlehlejších koutů naší planety.

Pro delší výlety a cesty na dlouhé vzdálenosti s velkým množstvím zavazadel BMW Motorrad nyní nabízí pro nové R 1300 GS pokročilý a inovativní systém pro přepravu zavazadel Vario, který se skládá ze dvou bočních kufrů Vario a horního kufru Vario.

Provedení kufrů Vario a horního kufru Vario byl zcela přepracován. Eloxované hliníkové lišty na vnější straně kufrů, jakož i na vnější straně a víku horního kufru Vario nejenže poskytují robustní základ, ale spolu s černým plastovým krytem také harmonicky zapadají do designu nového BMW R 1300 GS.

Kufry Vario a horní kufr Vario s integrovanou možností nabíjení a osvětlením i integrací do systému dálkového centrálního zamykání poskytují maximální komfort.
Co se týče techniky a funkčnosti, nový systém kufrů nastavuje nové standardy. Další zajímavostí je, že nový systém je nyní elektrifikovaný. Od nynějška lze v levém kufru Vario nabíjet elektronická zařízení, jako jsou telefony, tablety nebo notebooky. Je zde umístěn napájecí port USB-A umožňující nabíjení prostřednictvím palubní sítě výkonem až 15 W (5 V/3 A). Další port USB-A se nachází v horním kufru. Kromě toho je díky integrovanému osvětlení v kufrech Vario nakládání a vykládání v noci velmi pohodlné.

Mohlo by vás zajímat:  KEVIN BENAVIDES se zraněním zápěstí

Další novinkou je, že všechny tři kufry Vario jsou integrovány do standardního dálkového centrálního zamykání nového BMW R 1300 GS. Systém kufrů Vario navíc obsahuje také mechanické klíče, jimiž lze kufry odemykat a zamykat – například v případě ztráty dálkového ovládání.

Plynulá regulace vnitřního objemu pro co nejlepší využití veškerého úložného prostoru.
Nastavení objemu kufrů Vario a horního kufru Vario lze nyní plynule regulovat ručním kolečkem (dříve ve dvou krocích). Díky tomu je nové BMW R 1300 GS jen tak široké nebo vysoké, jak je třeba s ohledem na potřebný úložný prostor.

Celkem nabízí nový systém kufrů Vario objem až 97 litrů. Rozšířením kufrů se objem úložného prostoru zvětší z cca 49 l o maximálně cca 5,5 l u každého z nich. Úložný objem horního kufru se zvětší z 28 na maximálně 36 l.

Na boční kufry a horní kufr lze pomocí praktických úchytných ok uložit další zavazadla.
Do systému kufrů Vario lze například uložit přilbu BMW 7 (levý kufr Vario a horní kufr Vario) a do horního kufru Vario se vejde přilba BMW GS. Maximální zatížení jednoho kufru činí 10 kg na každou stranu, maximální zatížení horního kufru Vario je stanoveno na 6 kg. Celkem lze tedy naložit 26 kg nákladu.

Kromě toho je možné zavazadla uložit také na vnější stranu kufrů Vario a na horní kufr Vario. Na boční stranu každého kufru lze připevnit až 1 kg a na horní kufr další 2 kg. Pro upevnění dalších zavazadel doporučujeme použít napínací popruhy. K tomuto účelu jsou na víku horního kufru Vario umístěna upevňovací oka. Upevňovací oka jsou také na bocích kufrů Vario.

Mohlo by vás zajímat:  Aleix Espargaró a Maverick Viñales přepisují dějiny značky Aprilia v MotoGP

Praktické vnitřní tašky Vario jsou k dispozici jako originální příslušenství BMW Motorrad.
V rámci BMW Motorrad Originálního příslušenství jsou pro systém kufrů Vario nového BMW R 1300 GS k dispozici dodatečné vnitřní tašky Vario. Objem vnitřních tašek činí:

– levý kufr: 21,5–28,9 l

– pravý kufr: 21,3–26,8 l

– horní kufr: 24,8–33 l

Pro každý kufr Vario je k dispozici velká hlavní vnitřní taška a menší přídavná taška, kterou lze volně položit na hlavní tašku v kufru. Přídavnou tašku je možné použít také jako malou kabelku, například pro zastávku v kavárně. Hlavní taška pro levý kufr Vario má polstrovanou přihrádku na elektronická zařízení s vývodem kabelu k nabíjecímu portu USB. Vnitřní taška horního kufru Vario se skládá z velké hlavní tašky o objemu až 33 l.

Maximální povolená rychlost jízdy se systémem kufrů Vario je 180 km/h. Nový zavazadlový systém Vario není vhodný pro předchozí modely, jako je BMW R 1250 GS a další.