BMW Motorrad představuje bezúdržbový řetěz M Endurance

Již více 90 let je bezúdržbový, k životnímu prostředí vstřícný a komfortní spojovací hřídel jednou z hlavních technických specialit BMW Motorrad. S řetězem M Endurance nyní BMW Motorrad poprvé nabízí bezúdržbový řetěz s podobnými vlastnostmi.

Stejně jako předchozí řetěz s X-kroužky, také řetěz M Endurance přichází s trvale namazanými spoji mezi válečky a čepy uzavřenými X-kroužky. Novinkou ale je, že zatímco u předchozího provedení bylo nutné přidat mazadlo, u nového řetězu to již není potřeba, a současně není nutné řetěz ani napínat, což obvykle byl důsledek postupného opotřebení.

Tento enormní pokrok v komfortu je výsledkem použití nového materiálu na povrchu rolet: čtyřstěnného amorfního diamantu (ta-C), známého také jako průmyslový diamant. Tento povlak se vyznačuje extrémní tvrdostí a odolností, a proto se svojí extrémní tvrdostí řadí mezi známý DLC (Diamond Like Carbon) a čistý diamant. Ve srovnání s dosud používanými kovovými povrchy se průmyslový diamant ta-C neopotřebovává. Současně tento typ povrchu také přináší dramatické snížení koeficientu tření.

Excelentní vlastnosti suchého mazání a eliminace tření vytvořené povrchem se čtyřstěnným amorfním diamantem na válečcích řetězu M Endurance poskytují komfort údržby srovnatelný se spojovacími hřídeli. To znamená, že řetěz není třeba čistit ani mazat, jak to bývá obvyklé. Proto se také řetěz M Endurance vyznačuje maximální přátelskostí k životní mu prostředí.

Řetěz M Endurance 525 je nyní při zahájení prodeje k dispozici pro dva čtyřválcové modely BMW S 1000 RR a S 1000 XR, a to jako příslušenství nebo jako volitelná výbava. Další modely BMW Motorrad připravené pro tento řetěz budou následovat v budoucnu.