BMW Motorrad oslavuje 100 úspěšných let. Velká jubilejní výstava v BMW Museu

Na počest jednostopých motorových vozidel, které vždy podporovaly sportovní a dynamickou image společnosti Bayerische Motoren Werke a dnes významně přispívají k jejímu ekonomickému úspěchu, vystaví BMW Museum ve své světoznámé „míse“ více než 55 originálních motocyklů z 10 desetiletí.

V této kulaté budově, která byla postavena v roce 1973 a svou architekturou dodnes návštěvníky fascinuje, jsou připraveny tematické expozice zahrnující přibližně 15 stanovišť. Pět větších výstavních pater je věnováno nejznámějším designérům BMW Motorrad, různým zájmům zákazníků, nejpoutavějším motocyklům a pozoruhodným modelům. Kromě toho se veřejnosti na vlastní vyhrazené platformě poprvé představí unikátní poklady z historické sbírky BMW Group Classic.

Vzrušující cesta 100letou historií BMW Motorrad

Hlavním bodem výstavy je řada originálních motocyklů pokrývajících období 100 let, které názorně ukazují vývoj značky BMW Motorrad v čase. Výstava také na nádržích, sedlech, světlometech, přilbách jezdců, rámech a menších technických detailech sleduje jednotlivé vývojové linie od minulosti až po současnost. Prostor je věnován specifickým aspektům, jako je motorsport, elektromobilita, výzkum, vývoj či reklama, ale také fascinujícímu světu, který zažili dva světoběžníci na motocyklech BMW. Dopravní prostředky společnosti, jež byly doposud vyvezeny do více než 110 zemí, hrají v mezinárodním měřítku významnou roli. Výstava rovněž upozorní na kluby BMW Motorrad organizované po celém světě.

Vzrušující dvojice motocyklů z minulosti i současnosti. Závodní jezdci a vývojáři ze 100 let BMW Motorrad

Tematicky velmi široce pojatá jubilejní výstava pracuje s koncepcí, kdy se historický dopravní prostředek páruje s tím současným. Tak vzniká mnoho zajímavých kontrastů na témata jako inovace, supersportovní motocykly, jízdní soupravy, celokapotované stroje či městská mobilita. Návštěvníci najdou nejcennější exponáty výstavy při cestě z 2. platformy až do sekce Motorsport. Zde jsou představeny dva stroje, které spojuje vítězství v legendárním závodě Tourist Trophy na ostrově Man: v tomto silničním závodě, který je pravděpodobně nejtěžší na světě, uspěl Schorsch Meier na BMW R 255 Kompressor a o 75 let později se na prvním místě umístil Michael Dunlop na BMW S 1000 RR.

Výroční výstava také vzdává hold jezdcům, konstruktérům a vývojářům ze 100leté historie BMW Motorrad a zároveň odkazuje na úžasnou historii výroby motocyklů v továrně BMW Group v Bayerische Motoren Werke.

Jednou z mnoha zajímavostí výstavy je přehlídka fascinujících modelů BMW R 18, které se představují v celé řadě modelových variant. Ty by ostatně v tomto rozsahu samy o sobě stály za samostatnou výstavu. To platí i pro plně kapotované stroje BMW K1 a BMW R 1250 RT. Závěrečnou tečku dodává vizionářský motocykl BMW Motorrad VISION NEXT 100, který měl premiéru již v roce 2016 a i dnes poskytuje výhled do budoucnosti světa jednostopých strojů.

Interaktivní stanoviště vybízejí návštěvníky k aktivnímu zapojení do výstavy; například speciální fotostanice na platformě 2 zachytí nezapomenutelné okamžiky při prohlídce. Návštěvníci budou moci také usednout za řídítka BMW R 25 z 50. let a současného BMW S 1000 RR.

Další zážitky ze světa BMW Motorrad přinesou i stálé expozice BMW Musea, které od svého znovuotevření v roce 2008 věnovalo BMW Motorrad přibližně 10 místností a stanovišť.

Otevírací doba BMW Museum

  • Od úterý do neděle od 10:00 do 18:00 hodin (poslední vstup v 17:30 hodin).