BMW HP4 RACE. Čistokrevný závodní motocykl. Pouhých 750 kusů.

V podobě nového HP4 RACE představuje BMW Motorrad čistokrevný závodní motocykl, který bude vyroben v omezeném počtu 750 kusů. O jeho pečlivou montáž se stará malý, vysoce specializovaný tým, který je zárukou té nejvyšší úrovně kvality.

Pokud jde o motor, elektroniku a odpružení, dosahuje HP4 RACE stejné úrovně jako dnešní tovární závodní stroje kategorie superbike. Rám je dokonce díky své karbonové konstrukci překonává. Plně natankovaný a připravený vyrazit váží HP4 RACE pouhých 171 kilogramů. Je tedy ještě lehčí než tovární závodní stroje, které dnes jezdí závody Světového poháru superbiků, a jeho hmotnost jen mírně překonává závodní motocykly šampionátu MotoGP.

S modelem HP4 RACE se BMW Motorrad stává prvním motocyklovým výrobcem na světě, který na trh uvádí motocykl s rámem vyrobeným čistě z karbonu. Ten váží jen 7,8 kilogramu a je vyráběn průmyslově, byť v omezených sériích. Kdokoliv si tak může pořídit technologie budoucnosti. Ze stejného moderního materiálu jsou vyrobena i obě kola, což umožnilo dosáhnout snížení jejich hmotnosti o přibližně 30 procent ve srovnání s kovanými koly z lehkých slitin při zachování mimořádně tuhé konstrukce.

Nový model HP4 RACE splňuje ty nejvyšší nároky závodních technologií i pokud jde o odpružení a brzdy. Přední vidlice upside-down FGR 300 i pružicí a tlumicí jednotka TTX 36 G pocházejí z produkce švédského výrobce Öhlins, identické díly používají také motocykly pro Světový pohár superbiků, stejně jako stroje pro MotoGP. Kyvná vidlice z lehkých slitin, vyrobená z frézovaných i plechových částí, je další součástí, která pochází přímo ze Světového poháru superbiků.

I brzdový systém modelu HP4 RACE, jehož základem jsou dva jednodílné brzdové třmeny Brembo GP4 PR, využívá dílů jinak používaných jen ve strojích Světového poháru. Titanové pístky se speciální povrchovou úpravou a jednodílné hliníkové třmeny s chemicky niklovaným povrchem představují v tuto chvíli tu nejlepší dostupnou kombinaci materiálů. Ve spojení s ocelovými závodními brzdovými kotouči T-type o tloušťce 6,75 mm a průměru 320 mm nabízí tento systém ohromující účinnost.

Novou HP4 RACE pohání čistokrevný závodní motor, podobný specifikacím 6.2 a 7.2, používaným ve vytrvalostních závodech a Světovém poháru superbiků. Disponuje špičkovým výkonem 158 kW (215 k) ve 13 900 1/min. Maximálního točivého momentu 120 Nm dosahuje v 10 000 1/min. Maximální otáčky byly oproti modelu S 1000 RR posunuty ze 14 200 1/min na 14 500 1/min. K dosažení nejlepších možných výkonů přispívá i šestistupňová převodovka s optimalizovanými poměry jednotlivých převodových stupňů a volitelným stálým převodem (součástí jsou různá ozubená kola a napínáky řetězů).

Motocykl BMW HP4 RACE je vybaven širokou paletou elektronických řídicích a asistenčních systémů, stejně jako hmotnostně optimalizovaným palubním elektrickým systémem, který byl vyladěn tak, aby splňoval závodní požadavky. Bohatá škála informací je k dispozici na 2D přístrojovém panelu s přenosnou datovou pamětí (2D logger).

Široké možnosti nastavení pro různé typy okruhu a silniční podmínky nabízí slyšitelný systém Dynamické kontroly trakce DTC, ovládaný omezením přívodu paliva, motorová brzda EBR a systém asistence pro jízdu po zadním kole Wheelie Control. Všechny tyto systémy mohou být dle požadavků řidiče specificky naprogramovány pro každý převodový stupeň, což umožňuje optimální využití potenciálu dynamiky, který nový model HP4 RACE nabízí. Mezi další elektronické funkce patří omezovač rychlosti Pit Lane Limiter, který pomáhá dodržet omezení v boxové uličce, nebo Launch Control pro perfektní závodní starty.

Karbonové doplňky, kryt tlumiče sání a kryt sedla u nového modelu HP4 RACE jsou provedeny v barvách BMW HP Motorsport. Ručně broušená hliníková nádrž s čirým lakem podtrhuje vzhled vysoce kvalitního závodního motocyklu.

Přehled nejdůležitějších prvků nového modelu BMW HP4 RACE:

 • Karbonový skořepinový rám o hmotnosti jen 7,8 kilogramu.
 • Samonosný karbonový zadní polorám s třístupňovým nastavením výšky.
 • Karbonová kola, která přinášejí úsporu hmotnosti až 30 procent proti srovnatelným kovaným kolům z lehkých slitin.
 • Převrácená přední vidlice upside-down Öhlins FGR 300.
 • Pružicí a tlumicí jednotka Öhlins TTX 36 GP.
 • Jednodílné brzdové třmeny Brembo GP4 PR se závodními ocelovými kotouči T-Type 320 (tloušťka 6,75 mm) vpředu.
 • Závodní motor na úrovni Světového poháru superbiků o výkonu 158 kW (215 k) v 13 900 1/min a maximálním točivým momentem 120 Nm v 10 000 1/min.
 • Závodní převodovka s krátkými převody a upravenými poměry.
 • Hmotnostně optimalizovaný elektrický systém s lehkou lithium-iontovou 5Ah baterií.
 • 2D přístrojový panel a 2D záznam dat včetně loggeru.
 • Dynamická kontrola trakce DTC (programovatelná pro zvolené převodové stupně v 15 úrovních).
 • Motorová brzda EBR (programovatelná pro zvolené převodové stupně v 15 úrovních).
 • Wheelie Control (programovatelné pro zvolené stupně).
 • Launch Control.
 • Pit Lane Limiter.
 • Odlehčené doplňky z karbonu s rychlopříchytkami.
 • Lak v barvách BMW HP Motorsport.
 • Omezená série jen 750 kusů, každý individuálně zpracovaný.

[ngg_images source=“galleries“ container_ids=“262″ display_type=“photocrati-nextgen_basic_thumbnails“ override_thumbnail_settings=“0″ thumbnail_width=“100″ thumbnail_height=“75″ thumbnail_crop=“1″ images_per_page=“0″ number_of_columns=“0″ ajax_pagination=“0″ show_all_in_lightbox=“0″ use_imagebrowser_effect=“0″ show_slideshow_link=“0″ slideshow_link_text=“[Show as slideshow]“ order_by=“sortorder“ order_direction=“ASC“ returns=“included“ maximum_entity_count=“500″]