AJS Regal Raptor Daytona 125 je hodně zajímavá stopětadvacítka

AJS Regal Raptor Daytona 125

Krátké zastavení u další z nabídek „malých“ motorek o objemu 125 ccm. Dlouhá a nízká Daytona ve stylu amerických drag racerů 60. let nabízí jezdci úžasný zážitek z jízdy. Každý na první pohled vidí hubené 21″ přední kolo v kontrastu s tlustým 16″ zadním kolem. Málokdo na silnici tyto motocykly přehlédne a mine bez povšimnutí. K dispozici je ve dvou barvách, bílé se stříbrnými pruhy nebo černé se stříbrnými pruhy.

Tahle stylová motorka se dá pořídit za cenu kolem 80 tisíc korun.

AJS Regal Raptor Daytona 125

Kde se značka AJS vzala?

Vznik samotné značky AJS Motorcycles se pak datuje do roku 1909, kdy Albert John Stevens založil rodinnou firmu na výrobu motocyklů A J Stevens & Co (AJS), která se stala postupně jedním z pilířů britského motocyklového průmyslu. Albert John Stevens sice propůjčil firmě svoje iniciály, ale ve firmě působili v různých vedoucích funkcích také všichni čtyři jeho synové Harry, George, Albert John (‘Jack’) a Joe Stevens Junior. V roce 1910 představili svůj první model. Jednalo se o konvenční motocykl s dvourychlostním motorem s postranními ventily o objemu 292 cm³.

V roce 1938 se značka AJS stala součástí skupiny s názvem Associated Motorcycles, kterou společnost Colliers vytvořila jako správcovskou společnost pro své různé zájmy. Společnost AMC nebyla sama o sobě výrobcem, ale spíše mateřskou společností skupiny výrobců motocyklů, která zahrnovala společnosti Matchless, AJS, Norton, James, Francis-Barnett, Sunbeam a další méně známé firmy.

Mohlo by vás zajímat:  Honda představuje modely CRF450R a CRF450R 50th Anniversary pro modelový rok 2023

Koncem šedesátých let přivedla japonská konkurence britský motocyklový průmysl k rychlému úpadku. V roce 1966 se společnost AMC zhroutila a reformovala se jako Norton-Villiers v rámci holdingu Manganese Bronze Holdings Ltd. To však problémy vyřešilo jen na chvíli a Norton-Villers nakonec stejně vstoupil do likvidace. Norton byl poté reformován s finanční podporou britské vlády jako Norton-Villiers-Triumph (NVT). Tato společnost pak v roce 1974 vstoupila do nucené správy. Po konečném kolapsu NVT byla společnost AJS odkoupena bývalým továrním jezdcem a tehdejším soutěžním manažerem v Norton Villiers panem Fluffem Brownem, který spolu s právy na značku AJS odkoupil i práva na výrobu Stormeru pod značkou AJS a celou zásobu dílů na AJS Stormer.

V současné nabídce AJS jsou tedy nyní převážně lehké motocykly a skútry s motory  o objemu 125 cm³, které nabízejí výjimečný poměr ceny a kvality i vynikající dostupnost náhradních dílů. Všechny aktuální motocykly AJS jsou homologovány pro evropský trh a splňují evropské bezpečnostní normy a úrovně emisí. Modely tedy splňují normu EURO 4.

 Technické specifikace

Emisní normaEURO 4
Typ motoru4-taktní, OHC, kapalinou chlazený dvouválec
Zdvihový objem125 cm³
Maximální výkon8 kW při 9500 (ot/min)
Objem nádrže13,5 l
Převodovkamanuální, 5 rychlostí
Hmotnost185 kg
Maximální hmotnost335 kg
Startérelektrický
Brzdypřední dvoukotoučová / zadní jednokotoučová
Kolapřední 0/90-21 / zadní 160/80-16
Výška sedla640 mm
Délka2325 mm
Šířka910 mm
Výška1195 mm
Rozvor1660 mm
Maximální rychlostcca 100 km/h
Průměrná spotřebacca 2.4 l / 100 km
BarvaBílá se stříbrnými pruhy, Černá se stříbrnými pruhy
Mohlo by vás zajímat:  Honda slaví 50. výročí motokrosových legend