Africké dobrodružství z fichtláckého sedla

Moneta_Bikemania_Africké dobrodružství z fichtláckého sedla_VL

Pamatujete si cestovatelský dokument Trabantem až na konec světa? Pokud vás tenhle film zaujal, pak si rozhodně nesmíte nechat ujít motorkářské dobrodružství s názvem Afrikou na pionýru. Jak cesta probíhala a na co se můžete těšit?

Cesta snů i zdolávání překážek

Pět dobrodruhů strávilo v sedle Jawy Pionýr pět měsíců a za tu dobu ujelo více než 15 000 kilometrů. Cesta vedla ze střední Evropy až ke Kapskému Městu, spotřeba strojů dosáhla neuvěřitelných 2 500 litrů benzínu a celkem bylo natočeno 360 hodin záběrů, které nabízejí pohled na překrásnou a nezkrotnou přírodu horké Afriky. Cesta však měla i svá úskalí v podobě zdolávání nekonečné pouště Súdánu a nebezpečné malárie, s níž bojovali hned dva účastníci výpravy.

Posunutá premiéra

„V Africe nás nezastavila malárie, tak jsme si řekli, že teď premiéru nezastaví ani koronavirus,“ prohlásil s nadhledem dobrodruh Marek Slobodník, který film režíroval a rovněž byl účastníkem výpravy. Na plakátu celovečerní road movie Afrikou na pionýru je tedy sice datum premiéry 26. 3. 2020, nicméně kvůli zavřeným kinům byl dokument nakonec uveden na internetu, a to na přímý podnět fanoušků. „Lidé jsou teď online, o hodně se díky tomu zvýšila i komunikace na našem facebookovém profilu“, nechal se slyšet Marek Slobodník. „Řada fanoušků se ptala, jestli film dáme na internet, když jsou kina zavřená. Tak jsme o tom začali vážně přemýšlet.“ Film tak nyní můžete vidět například na Netflixu.


TIP: Také vás láká delší motorkářské dobrodružství? Ať už budete drandit po Česku, nebo se rozhodnete pro vzdálenější končiny, mějte na paměti, že se cesta může zkomplikovat. Malárii v Čechách nejspíš nechytíte, ale i tak si vypočítejte výši ošetřovného, kdyby došlo na lámání chleba.


Co na to recenze

Internetová Česko-Slovenská filmová databáze hodnotí dokument Afrikou na pionýru 86 %, což značí, že se mezi filmovými diváky těší nebývalé oblibě. Komentátoři v recenzích pak vyzdvihují právě Marka Slobodníka, který je hlavní hvězdou filmu. Oceňují také africké scenérie a celkové pojetí snímku, který má svižný spád. Africké dobrodružství je jednoznačně příjemnou oddechovkou pro letní večer.