5 základních rad, jak vybrat správné motorkové pneu

Honda_NTV650-1993-predni_pneumatika

Výběr motorkových pneu zásadně ovlivňuje to, jak se vám v dalších motorkářských sezónách bude jezdit. Zároveň se promítá do stabilní a bezpečné jízdy. Těchto 5 základních rad pro výběr byste nikdy neměli podcenit.

1. Podle technického průkazu

Pneumatiky musí odpovídat obouvanému motocyklu. Ačkoliv to může vypadat jako samozřejmost, někteří motoristé při nákupu tento fakt podcení a poté se nestačí divit. Při výběru je třeba pohlídat nejen správné rozměry motorkových pneu, ale také hmotnostní a rychlostní index.

Údaje najdete na bočnicích stávajících pneumatik i v technickém průkazu motocyklu. Písmeno rychlostního indexu označuje maximální rychlost při jízdě, hmotnostní index vyjadřuje maximální zatížení na pneumatiku. Rozměr povolený výrobcem ve tvaru např. 195/70/R17 udává šířku pneumatiky (195 mm), poměr výšky a šířky (70 %) a průměr a konstrukci ráfku (17 palců, R = radiální).

2. Podle konstrukce

Vhodně zvolená konstrukce motocyklové pneumatiky má velký dopad na jízdní vlastnosti celého stroje. Použité směsi nebo jejich vrstvení ovlivňují zážitek z jízdy sportovněji založených bikerů i těch, kteří se na svém stroji vydávají do větších dálek. Kromě běžně používaných konstrukcí se setkáte také se zesílenými verzemi nebo speciálními konstrukcemi pro silné motorky. Na trhu najdete mimo jiné také speciální zimní pneumatiky pro motorkáře, kterým ani nejchladnější roční období nezabrání vyrazit do terénu.

Mohlo by vás zajímat:  Klíčová role pneumatik i obrana proti rostoucímu počtu krádeží – jak se starat o svůj motocykl?

3. Podle typu a designu

Tvar vzorku ovlivňuje opotřebení, přilnavost i stabilitu dezénu. Také motocyklové pneumatiky je vhodné vybrat podle typu samotného motocyklu. Nejuniverzálnější jsou cestovní moto pneu, milovníci rychlých strojů sáhnou spíš po těch sportovních. Ještě více se liší pneumatiky na skútr, motocross nebo závodní okruhy. Další možností je nakoupit pneumatiky bezdušové, které zvyšují bezpečnost v případě propíchnutí.

4. Podle vlastního výběru

Před definitivním výběrem pneumatiky na motorku se zeptejte sami sebe, jaké výkony od ní očekáváte. Chystáte se spíš na delší cesty, nebo se chcete raději prohánět ve vysokých rychlostech? Všímejte si vlastností, které vám na pneumatikách nejvíce vyhovují. A hlavně se nesoustřeďte pouze na nízkou cenu, ale také na kvalitu a s ní související životnost nebo vliv na spotřebu paliva.

5. Podle názorů ostatních

Než se definitivně rozhodnete k nákupu, ověřte si ještě správnost svého výběru u bikerů, kteří už s konkrétním dezénem mají nějaké zkušenosti. Na internetu si vyhledejte uživatelské recenze zákazníků a také recenze odborně zaměřených webů. Mnoho užitečných informací nabízejí také nezávislé testy moto pneu pořádané domácími i zahraničními magazíny nebo motokluby.