11letý Vítězslav Marek se stal mistrem světa v motokrosu

Vitezslav-Marek-mistr-sveta-v-motokrosu-2019- (1)

Je mu teprve jedenáct let, ale už se může pochlubit výraznými úspěchy v mistrovství republiky a Evropy v motokrosu. Při nedávném MX Junior v Itálii se mu podařilo vybojovat titul mistra světa ve třídě 65 ccm. Víťa Marek je náš obrovský talent a jsme na něho právem pyšní. 

Na motorku usedl poprvé ve třech letech a už o rok později odjel svůj první závod. V roce 2017 startoval v mistrovství Evropy a jen kvůli zranění a dvěma vynechaným závodům nemohl startovat ve finálovém závodě v Lokti.

Letos Víťa zkouší i silnější „pětaosmdesátku,“ a je neskutečné, že dokáže přesednout z motorky na motorku a zajet dva závody za sebou. V MMČR juniorů se po čtyřech odjetých závodech drží na čele průběžného pořadí v obou kubaturách.

V Itálii Víťovi nevyšel ani jeden za startů. Ve druhém před ním spadl jezdec a jen s velkým štěstím nespadl také on a z druhé zatáčky vyjížděl až jako šestnáctý. I přes to dokázal zvítězit a vybojovat vysněný světový titul. „Jsem moc šťastný, na vítězství jsem se opravdu nadřel a po nepovedeném startu jsem se hodně propadl. Je to pro mě obrovský úspěch a děkuji taťkovi a celému týmu za velkou podporu,“ poznamenal mladý šampion. „Já jsem věděl, že Víťa má na vítězství, ale jsou to závody a stát se může cokoliv. Byl jsem proto hodně nervózní. Vloni v Austrálii si prošel peklem. Potom co vyhrál první jízdu, tak do druhé nastupoval hodně svázaný a pod obrovským tlakem. Bylo to znát na jeho jízdě a taky to tak dopadlo. Až jednadvacáté místo po pádu přes jednoho soupeře v posledním kole. Věděl jsem ale, že to jsou zkušenosti k nezaplacení. Letos byl Víťa v první jízdě druhý a to si myslím, že byla dobrá výchozí pozice do druhé. Start byl sice horší, ale když jsem viděl, jak jede a sledoval jeho časy na kolo, tak jsem si troufl mu ve třetím kole, když už byl zhruba šestý, ukázat MUSÍŠ 1. Za dvě kola už byl Víťa na čele. Bylo to hodně napínavé a jsem na něho velmi pyšný, jak od loňska dokázal vyspět,“ vypráví Víťův manažer a táta v jedné osobě a doplňuje: „Takový výsledek jsem dopředu nečekal, ale potom na závodech, když jsem viděl, jak to Víťovi sedí, tak jsem v to začal tajně doufat a moc jsem mu to přál. Víťa byl už v tréninku hodně rychlý a dokázal si třeba ještě v posledním kole trochu vylepšit čas, i když říkal, že už si to jen tak objede. Byl prostě v pohodě a užíval si ježdění a tak to má být.“ 

Vitezslav-Marek-mistr-sveta-v-motokrosu-2019- (2)

Díky podpoře svého otce, týmu CERMEN a Autoklubu ČR jede Víťa v domácím mistrovství ve dvou objemových kubaturách. Je to velký bojovník a obrovský talent, ve svých jedenácti letech je mistrem světa a to jeho kariéra teprve začíná. Ještě o něm hodně uslyšíme. Jméno Vítězslav Marek si dobře zapamatujte.