Pracuje BMW na hybridním boxeru? Patentový úřad prozrazuje, že ano

Elektrifikace je v motoristickém světě čím dál častější. Zatím se ale upírala hlavně k autům – osobním, ale i nákladním. Vypadá to, že se její dny blíží i do motorkářského světa. BMW Motorrad si totiž nechalo patentovat hybridní pohonné ústrojí.

U patentového úřadu leží požadavek už od roku 2017, na světlo světa se však dostal až minulý týden. Detaily nicméně stále neznáme, protože nákresy jsou značně zjednodušené. Mělo by jít o hybridní pohonné ústrojí, jehož základem by měl být elektromotor uvnitř pro BMW typického plochého motoru.

Podle nákresů z patentového úřadu můžeme vidět kombinaci spalovacího motoru a elektromotoru. Oba motory společně budou tradičně pohánět zadní kolo. Vypadá to tak, že elektromotor bude přes nějakou „spojku“ přímo otáčet klikovou hřídelí, takže na kolo se výkon dostane skrze původní spojku a převodovku. A právě toto řešení by mělo být přesným obsahem patentu. To by navíc mohlo umožnit jednoduchou výměnu elektromotorů, ale i spalovacích motorů a tím pádem různé výkonové varianty.

Elektromotor by měl v tomto případě pomáhat, nesloužit primárně pro pohon. Jeho výhodou je totiž přísun maxima točivého momentu už od nulových otáček. Toto řešení by se mělo objevit u nové generace motorů BMW Boxer. Kdy to bude, toť zatím ve hvězdách.